Svobodný software

Jak může být software „svobodný“?

Pojem svobodný software označuje  takové programové vybavení, které je možné – na základě jeho licenceneomezeně používat, dále jej šířit a upravovat. Toho lze docílit, jsou-li dostupné jeho zdrojové kódy.

Svobodný software

 Pojem „svobodný software“ je terminus technicus, anglický originál zní „free software“. Slovo „free“ zde znamená zejména „svobodný“, nikoliv jen „zdarma“. Přečtěte si vysvětlení těchto základních pojmů na stránce Free Software Foundation Europe (česky).

Pokud je k softwaru dostupný zdrojový kód, patří tento software mezi open-source software. Open source je podmnožina svobodného softwaru. „Svobodu“ softwaru určuje jeho licence – nejčastější svobodné licence jsou GNU GPL, GNU LGPL nebo třeba MPL. Creative Commons jsou licence pro elektronická autorská díla (hudba, text, fotografie apod.).

Příklad svobodného softwaru: Ubuntu, LibreOffice, Mozilla Firefox, Telegram, NGinx, Darktable a tisíce dalších programů.

Možná vás napadne, proč by měl uživatel chtít nějaký zdrojový kód? Uživatel chce s programy pracovat, nikoliv je zkoumat nebo programovat. Jenže to neplatí pro firmy – ty naopak o zdrojové kódy velmi stojí, protože je mohou využít v podnikání. To je jednoznačně pozitivní věc. Otevřený kód posunuje kvalitu softwaru dál – čím více lidí  s ním pracuje, tím lepší může být software být.

Proč ho používat?

  • Bezplatnost – svobodný software je obvykle dostupný bezplatně pro všechny bez omezení použití (není to podmínka!)
  • Stahování a šíření – svobodný software můžete legálně stahovat, instalovat a dále šířit bez jakéhokoliv omezení
  • Velký výběr – nemusíte používat stejné aplikace jako ostatní, máte na výběr dokonce i celé operační systémy
  • Nezávislost – nejste závislí na jedné soukromé společnosti nebo na konkrétním programu
  • Více platforem – svobodný software funguje v Linuxu, ve Windows, v Mac OS X a mnoha dalších operačních systémech
  • Licenční volnost – neomezují vás licence, nemusíte se bát nařčení z pirátství
  • Přizpůsobitelnost – aplikace můžete libovolně měnit a vylepšovat (nebo to pro vás někdo udělá, pokud to neumíte)
  • a množství dalších skvělých vlastností

Kde ho získat?

Nahlédněte do našeho katalogu doporučeného softwaru. U každého programu najdete základní informace a samozřejmě také informace o tom, jak program získat.

Uzavřený (nesvobodný) software

Zdrojový kód je text napsaný programátorem v nějakém programovacím jazyku.Tento kód je pak zpracován do strojového jazyka, kterému rozumí počítače. Autor či výrobce programu obvykle uvolní jen tuto strojovou (binární) formu a pomocí licence určí, jak se má s programem zacházet. Tuto formu programu nelze nijak měnit – je člověku nesrozumitelná. To je příklad uzavřeného softwaru. Uživatel nemá šanci získat zdrojový kód a zjistit, jak program funguje.

Příklad uzavřeného softwaru: Microsoft Windows, Microsoft Office, Skype, Adobe Photoshop a tisíce dalších programů.

Další otázky a odpovědi