Svobodný software a počítačové pirátství

Svobodný software má takové licence, které neomezují uživatele. Říkají totiž, že software můžete získat jakýmkoliv způsobem a bude to legální. Nejznámější licence GNU GPL umožňuje

  • jakkoliv získat software a používat ho doma nebo ve firmě
  • upravovat software
  • šířit software

Všechny tyto činnosti jsou legální – z toho vyplývá, že pokud budete používat svobodný software, nestanete se počítačovým pirátem. Nemusíte vyplňovat žádný formulář o softwarové čistotě nebo se obávat kontroly softwaru ve firmě. Programové vybavení, jako je linuxový operační systém, kancelářský balík LibreOffice nebo třeba webový redakční systém WordPress, je legální. Nebojte se a používejte legální software – svobodný software.

Přečtěte si, kde se používá svobodný software

Vydali jsme se cestou Linuxu, říká ekonomický ředitel stavební firmy

Existuje množství společností, které používají Linux a svobodný software. Často se jedná o technologické firmy, které dovedou uchopit čtyři známé pilíře svobodného softwaru a vybudovat na nich svůj byznys. Existují také firmy, které neobchodují s bity a bajty, ale vozí štěrk, staví domy nebo zaměstnávají bagristy. A používají Linux. Třeba Stavebniny u komína v Olomouci.

Open source na Mestskom úrade Banská Bystrica

V dnešnej dobe je nasadenie Linuxu ako serverového operačného systému pomaly pravidlom. V roku 2003, keď sa Peter Tuhársky pridal k oddeleniu informatiky, tomu zďaleka tak nebolo. Všetky dôležité služby poskytoval server s Windows NT4 a na sieti bolo pripojených niekoľko desiatok počítačov s Windows 98. Na sieti bežal jediný linuxový server, ktorý obslúžil zopár zamestnancov, ktorí potrebovali prístup k poštovým schránkam a internetu.

Více článků o použití svobodného softwaru »