České školy používají open source software. Je moderní a ušetří peníze

České školy objevují výhody volně šiřitelného softwaru a dokazují, že strach z tohoto programového vybavení je neopodstatněný. Programy jako OpenOffice.org poskytují dostatek funkcí a zároveň šetří už tak napjaté rozpočty. Díky volné licenci je možné software kopírovat studentům. Přečtěte si zkušenosti z několika škol.

Gymnázium ve Frýdlantu nad Ostravicí

Chceme podporovat alternativy, proto také už druhým rokem používáme jako druhý operační systém linuxovou distribuci Ubuntu, rádi bychom brzo přidali ještě další, např. Mandriva Linux. Chceme ušetřit peníze. Náklady na pořízení nové verze Microsoft Office do našich dvou učeben informatiky (26 počítačů) odhaduji podle nedávné zkušenosti jiné školy asi na 45 000 Kč. Přitom OpenOffice.org pro potřeby výuky i běžné práce bohatě stačí.

Zásadně nesouhlasíme s tím, abychom učili studenty pracovat s Microsoft Office a ještě k tomu firmě Microsoft měli něco platit. Domníváme se, že by naopak měla tato firma zaplatit nám, kdyby chtěla, abychom s jejími produkty seznamovali studenty.

Celý článek: Gymnázium ve Frýdlantu nad Ostravicí používá kancelářský balík OpenOffice.org

Soukromá střední škola podnikatelská ve Frýdku-Místku

Proč používáme OpenOffice.org? A proč ne? Výhodou OpenOffice.org je jeho licence, nemusíme se starat, jestli jsme při nějaké reinstalaci nebo upgradu neudělali chybu a nemáme něco nelegálně. OpenOffice.org má licenční politiku jednoduchou a průhlednou. Obrovskou výhodou pro školu je, že nemusíme pokrytecky přivírat oči nad „schopnostmi žáků“ opatřit si jakýkoli software.

Celý článek: Používají kancelářský balík OpenOffice.org – PrimMat, Soukromá střední škola podnikatelská ve Frýdku-Místku

Gymnázium Jevíčko používá OpenOffice.org

Dalším velice významným důvodem proč používat OpenOffice.org je poslání školy: vzdělávat studenty v obecném povědomí o společnosti a jejich pravidlech. Což v tomto případě znamená respekt k softwarovým licencím, zákonům, vztahujícím se k autorským právům a k používání přenositelných datových formátů. […] Škola jako instituce přece nemůže po studentech (resp. po jejich rodičích) požadovat, aby si pořídili konkrétní, placený, komerční program.

Celý článek: Gymnázium Jevíčko používá OpenOffice.org

Analýza: Proč nepoužívám Windows

Vůbec jsem neměl v úmyslu Windows opustit a přejít na GNU/Linux, spíše jsem předpokládal, že se na GNU/Linux podívám, naučím se jeho základy a pak jej zase smažu. Jenomže GNU/Linux mne nadchl. Trávil jsem v něm stále více času, poznával jsem jej čím dál více do hloubky a porovnával s Windows. Za půl roku střídavého užívání obou systémů jsem nakonec úspěšně přešel na GNU/Linux. Proč jsem opustil Windows?

Celý článek: Analýza: Proč nepoužívám Windows

Další články

kde4trendy