Help – nejde vložit výstřižek [vyřešeno]

Forums Fóra Scribus, program pro DTP a sazbu Help – nejde vložit výstřižek [vyřešeno]

  • Toto téma obsahuje celkem 13 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel otula a poslední změna proběhla před 11 roky a 2 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 14 příspěvků - 1. až 14. (celkem z 14)
  • Autor
    Příspěvky
  • #174
    Anonymní uživatel
    Host

    Tak jsem myslím vyřešil ve Scribu ledacos, ale dnes ráno mě překvapil program tím, že mi nevkládá jeden druh výstřižku (jedná se o textový rám s textem v konkrétním stylu a s konkrétním obsahem a barevným nastavením). Ještě včera to fungovalo normálně. Dnes při dvojitém poklikání se na zvolené stránce nic neobjeví, dokonce ani v historii Undo/Redo. Jiné druhy výstřižků fungují. Původně jsem myslel, že bude problém v tom, že výstřižek je pojmenován s diakritikou, ale po smazání tohoto výstřižku, vytvoření nového s pojmenováním bez diakritiky, dokonce po restartu aplikace, nejde tento výstřižek stále vložit. Při kopírování do schránky vložení pomocí Ctrl+V funguje, ale pokud chci vložit objekt ze Zkopírovaných výstřižků, nic se nestane. Tak už nevím, co dělám blbě, nemáte s tím někdo prosím zkušenost? Nemám jenom někde něco špatně přepnuté? Nebo si sedím na vedení?Exportovaný výstřižek v příloze (není, protože mi to hlásí, že nelze přistoupit k adresáři)Další věc, kterou moc nechápu, je to, že se mi v odstavcových stylech někdy samovolně vytvoří kopie stylů, které potom odmazávám a nahrazuji originály. Je to bug, nebo to má nějaký význam?Díky za případné odpovědi.PS:Win7, 64-bit, Verze Scribusu 1.4.213 Leden 2013Build ID: C-*-T-*-C1.8.6-Windows-64bitGhostscript verze 8.64 PS2: Pokud nastala chyba s připojením souboru, nelze odeslat příspěvek bez něj, protože si fórum myslí, že už jsem tento příspěvek jednou odeslal a nedá si vymluvit, že to není pravda. Takže Tento příspěvek posílám napotřetí.PS3: Ta dvojitá CAPTCHA ochrana je vážně vopruzPS4: Jinak díky za to, že tady české fórum k Scribu je  🙂

    #699
    otula
    Účastník

    Řešení neporadím, ale ten nefunkční výstřižek by stálo za to nahlásit jako bug, protože se jedná o natolik jednoduchou funkci, že tam snad žádnou chybu dělat nemůžeš.Kopie stylů mi lezou na nervy též, těžko říct, nakolik je to bug nebo "normální" vlastnost.Funkčnost příloh se zde nechce nikomu opravit, já je dávám do adresáře na svém webu 😉 Pokud ten problematický výstřižek někam nahraješ, mohl bych zkusit, jestli u mne bude fungovat, nebo nebude.

    #700
    Anonymní uživatel
    Host

    Díky za odpověď. Problém jsem zatím neodstranil. Mezitím objevil několik nových 🙂 (např. chybu, když chci nastavit při editaci znakového stylu výchozí (rodičovskou) vlastnost odvozeného znakového stylu, tak aplikace prostě zmizí – spadne a není). Teď už si na to dávám bacha. Ještě zkusím nainstalovat 32-bitovou verzi, jestli nebude přeci jen stabilnější.Výstřižek jsem vystavil na své FTP, pokud bys měl chuť to vyzkoušet:http://temp.paxartstudio.cz/vystrizek.zipJeště jednou díky za reakci, člověku to alespoň zlepší náladu, když věci nefungují tak jak by si představoval.  🙂

    #701
    otula
    Účastník

    Tak ten výstřižek skutečně nelze ve verzi 1.4.2 vložit. Ve verzi 1.5.0 se vloží, ale pouze jako šedý čtverec bez textu uvnitř, a když do něj začnu psát, chová se naprosto absurdně. Zajímavé.Při editaci stylů (jak rodičovských, tak odvozených) mi Scribus nepadá. Respektive mi nespadnul nikdy při ničem (používám 64bit Linux). Ještě bych mohl zítra v práci testnout, jestli se mi tato chyba projeví ve Windows (ale mám tam pouze 32bitovou verzi).A jinak nemáš zač, moc jsem ti nepomohl 🙂

    #702
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Dobrý den,také mi nešel výstřižek vložit (Scribus 1.4.1), tak jsem se podíval na zdroják (v běžném textovém editoru) a v řádku

    Code:
     

    jsem měl před VIII nějaké nepodporované znaky. Po jejich odstranění vše funguje podle očekávání.Co s týče problémů s vytvářením kopií stylů, je to známý problém. Chyba přišla do Scribusu s přepsáním kódu do Qt4 (1.3.5) a podařilo se ji vyřešit pouze částečně. Kopie vznikaly při více postupech. Sám o chybě vím, ale nejsem schopný napsat přesný postup, kdy vzniká, takže nahlášeníní chyby resp. její následná oprava je bohužel poněkud těžší.S pozdravemM. H.PS: Problém s nahráváním souborů na fóru se snad podaří odstranit. (Máme toho teď moc... ale určitě se k tomu dostaneme.)

    #703
    Anonymní uživatel
    Host

    Díky, mám radost, když se daří chybu zdůvodnit. Jinak Scribus testuji poprvé na dost velkém soustu – odborná kniha cca 160 stran. Na ovládání jsem si rychle zvykl (přechod z InDesign), jsou tu nedostatky, ale jinak se mi v tom dělá docela dobře – dost možná i kvůli zdejší podpoře.Mám tedy možnost relativně intenzivního srovnání, píšu si zápisky a jakmile to dodělám, určitě se podělím s klady, zápory i výsledkem.Díky za podporuMartin(nevím, jak se dělá, že je otázka vyřešena)

    #704
    Anonymní uživatel
    Host

    Dodatek: Ty dva znaky na začátku byly odřádkování na začátku textu uvnitř rámu (pomocí Shift+Enter) – asi to není standardní, ale já jsem tímhle způsobem (při zarovnání textu na mřížku účaří) ovlivňoval polohu grafické římské číslice kapitoly (tak aby byla na stejném řádku s nadpisem). Scribus tedy zřejmě podle obsahu textu vygeneroval parametr, který potom po sobě nedokázal znovu přečíst.Martin

    #705
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Bug s výstřižky nahlásím.Lepší způsob by asi byl nastavit horní vzdálenost textu od okraje rámce.Pozn. ke knize: Hned první sazba a na 160 stran je docela odvaha, ale myslím, že to ve Scribusu půjde vysázet bez větších problémů. Vaše zkušenosti se sazbou/srovnáním by (nejen) mě určitě zajímaly.

    #708
    otula
    Účastník

    Vyzkoušel jsem ještě dnes pod Windows to padání při úpravě rodičovského stylu znaků, ale program mi nespadnul. Asi by bylo pro odhalení viníka potřeba pustit Scribus přes nějaký debugger.A přidávám se k Michalovu doporučení pro odsun textu od horního okraje rámce (lze to nastavit v záložce "sloupce & vzdálenost textu").A co se 160 stran týká... Kolik už jich máš? Když jsem si potřeboval hodit na papír cca 120stránkový text a použil na to Scribus, musel jsem přemýšlet nad každým kliknutím, které udělám, protože každá operace měla dost dlouhé odezvy.

    #710
    Anonymní uživatel
    Host

    No tím mě nestraš… jsem na 30. straně, zatím bez nějakých problémů. Scribus občas spadne, dost nestabilní je Undo/Redo, ale už jsem si zvykl a často mačkám Ctrl+S po důležitých úpravách :-). Mezi námi – InDesign také není žádný rychlík a s tím padáním taky má své zkušenosti. Takže zatím si nestěžuji po této stránce (doslova).V nejhorším bych dokument rozdělil na několik projektů třeba po 50 stranách. Uvidíme, termín je dost šibeniční, je to celkem adrenalin. Hlavně, aby výstup do PDF byl v pohodě.M

    #711
    otula
    Účastník

    Rozdělit projekt by mohlo být dobré řešení. Uvidíš sám, jak ti to bude počítač zvládat.K exportu do PDF malé doporučení: Zkontroluj si, aby se ti vložily všechny použité fonty (všechny použité řezy). Navíc Scribus převádí písma dost mizerně na obrysová, tak pokud ti některá naskočí do obrysových, zruš export, otevři si Nastavení - Písma, a u těch, co chce převést na obrysová, zruš zaškrtávátko u "Podmnožina glyphů". Poté spusť znovu export a už bys měl mít všechna v okýnku "písma k vložení".

    #713
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Co se týče rychlosti Scribusu, hodně záleží na šabloně a také konkrétních objektech (nejhorší jsou generované rámce a složitá vektorová grafika). 160 stran je ale myslím možné vysázet i v jednom dokumentu.Zpět/vpřed občas zlobí (dost při práci s textem). Hlášení o chybě výstřižků: http://bugs.scribus.net/view.php?id=11423

    #714
    Anonymní uživatel
    Host

    Tak mám nasázeno. Co se týče rychlosti, tak bez problému (2 roky staré virtuální 8-jádro, 8 GB RAM). Jediné, kde citelně registruji zpomalení je přepínání mezi režimu zobrazení mezi pracovním a tiskovým náhledem, mezi kalibrovaným/nekalibrovaným náhledem (nepoužívám) a při změně kvality vykreslování fotografií (používám výjimečně). V dokumentu je cca 30 fotografií v plném rozlišení a nějaká vektorová loga. Grafika je minimalistická, nepoužívám žádné přechody, vše jen na základě jednoduchých tvarů. Mám šablonu pro každou kapitolu, kterých je deset, plus šablony úvodních/závěrečných a prázdných stránek.Obálku jsem dělal zvlášť v samostatném dokumentu. S tou jsem trochu bojoval, ovšem ne kvůli rychlosti, ale kvůli tomu, že Scribus po sobě nechtěl otevřít uložený dokument (zřejmě podobná chyba jako výstřižky, kdy jsem do textu vložil nějaký nepovolený znak Unicode (měnil jsem znakovým stylem odrážky, které nebyly v původním fontu vůbec definovány) – když jsem se tomuto vyhnul, udělal obálku napotřetí  😛 rychle znova (po každém kroku jsem ukládal projekt jako novou verzi, abych eliminoval krok, který způsobil neotevření) a odrážky vytvořil jako tvary, funguje vše bez problémů. (Pokud by se v tom někdo chtěl rýpat, mohu zaslat "neotevřitelný" dokument). Dnes odesílám ke kontrole do tiskárny jako PDF 1.3. Doufám, že tady někde nenastane problém s daty. Jakmile bude hotovo, budu sdílet své zkušenosti.

    #715
    otula
    Účastník

    Tak to gratuluji k dokončení 🙂

Aktuálně je na stránce zobrazeno 14 příspěvků - 1. až 14. (celkem z 14)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.