Klávesové zkratky pro znakové/odstavcové styly

Forums Fóra Scribus, program pro DTP a sazbu Klávesové zkratky pro znakové/odstavcové styly

  • Toto téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel otula a poslední změna proběhla před 11 roky a 2 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 příspěvků - 1. až 5. (celkem z 5)
  • Autor
    Příspěvky
  • #175
    Anonymní uživatel
    Host

    Ahoj,při sazbě více jak 100 stránkové publikace mi docela citelně chybí klávesové zkratky pro vybrané odstavcové nebo alespoň znakové styly. Dumal jsem již asi 2 hodiny, hledal na netu... v článcích na webu jsem objevil informace recenzentů, že si mohu přiřadit klávesové zkratky na styly, ale byla to vždy jen jako okrajová zmínka a žádná konkrétní informace, takže ani netuším, zda si to autor pouze nemyslel.V nápovědě Scribu jsem nic takového nenašel, takže se spíše obávám absence této funkce. V nastavení (klávesové zkratky) jsem nic nenašel, jen nějaké parametry stylu, ale stejně se mi v textu jaksi neprojevují. Očekával bych definici zkratky na kartě se Styly, tam taktéž nevidím nic.Proto prosím vás, zkušené, velmi mi pomůžete, pokud mi řeknete – ano, klávesové zkratky pro styly lze/ne, zatím to nejde, musíš klikat myší do okna vlastností, případně Odstavcové styly měnit v StoryEditoru.Mám sice podklady ve Wordu, které mohu přeuložit v OpenOffice, ale stejně raději text formátuji manuálně v připravených stylech na textu bez formátování.Klávesové zkratky pro (alespoň) znakové styly by to velice zefektivnily.Díky za rady zkušených.

    #706
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Klávesové zkratky stylů oficiální verze Scribusu neumí (myslím tím např. H1). Jediné, čemu je možné přiřadit klávesovou zkratku, je velikost písma, přeškrtnutí, index atd. Nastavení naleznete v Soubor > Nastavení > Klávesové zkratky.Neoficiální vylepšená verze, kterou naleznete na stránkách http://www.scribus-ece.info/, přiřadit kláv. zkratky umí.Funkčně je na tom lépe než oficiální Scribus, ale asi bude méně stabilní a zdrojové soubory dokumentů nejsou 100% kompatibilní.

    #707
    Anonymní uživatel
    Host

    Ok, děkuji za info. Asi se s tím poperu tak, jak to nabízí ofic. verze. Už mám 22 stran hotových a jde to, i když by to bylo určitě pohodlnější. Snad bude v příští verzi tato vlastnost doplněna.

    #709
    otula
    Účastník

    Michale, díky za info, o existenci rozšířené verze jsem neměl vůbec tušení, určitě ji vyzkouším.Martine, s doplněním této funkce v příští verzi bych nebyl tak optimistický, zatím v SVN verzi 1.5.0 tato podpora není (a také bych ji velice uvítal). Jinak v rámci možností se dá pohodlně nastavit styl v rámci jednoho bloku textu (i přes více zřetězených rámů) v editoru textů (Ctrl+T).

    #712
    otula
    Účastník

    Jen pro zajímavost – ECE verzi jsem si sestavil ve verzi 1.5.0 a vypadá to docela k světu. Příjemné je automatické otvírání vlastností dle vybraného objektu, hlavně jsem se ale těšil na impozici. Je tam, ale lehce zklamala, protože neumožňuje vyexportovat dokument se spadávkou, ale pouze bez ní a bez ořezových značek, takže přínos nulový. No a klávesové zkratky pro styly tam jsou a fungují 🙂 Styly jsou celkově rozšířené, je vidět, že člověk, co na tom pracuje, opravdu přidává funkční věci, které tomuto programu chybí.Trošku horší je to se stabilitou - když jsem v panelu vlastností změnil styl odstavce, program spadnul  😛

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 příspěvků - 1. až 5. (celkem z 5)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.