Kvalita písma ve výstupu ze Scribu

Forums Fóra Scribus, program pro DTP a sazbu Kvalita písma ve výstupu ze Scribu

  • Toto téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel otula a poslední změna proběhla před 13 roky a 4 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 příspěvků - 1. až 7. (celkem z 7)
  • Autor
    Příspěvky
  • #116
    otula
    Účastník

    Jsem opět zpět s problémem, který jsme zde kdysi na začátku řešili. Opět jsem se rozhodl použít (o dvě malé verze mladší) Scribus pro online verzi našeho časopisu, ale nakonec celou tu práci hodím za hlavu, protože je výstup špatně čitelný, a to pro mne už asi znamená, že Scribus definitivně pohřbím a nedám mu novou šanci (podobně jsem pohřbil KDE4, o němž nevěřím, že ještě někdy bude bezva).V následující ukázce je použit jak truetype font (LidoSTF), tak postscriptový (Nimbus Roman No9 L):Zde je srovnání toho, jak vypadá stránka ve Scribu v náhledovém režimu a reálný PDF výstup téhož, otevřený v Adobe Acrobatu.Pokud dokument "vytisknu" do postscriptu a převedu to v Distilleru, nevypadá to o nic lépePokud identickou operaci provedu v InDesignu, je výsledek diametrálně odlišnýMS Publisher nemá tak perfektní výstup, jako InDesign, ale pořád se to nedá srovnávat se Scribem. Navíc ještě Publisher neumí použít PS fonty.Při otevření výstupu v Adobe Readeru je výsledek lepší (patrně proto, že tento prohlížeč výstup vyhlazuje), ale ani to Scribus nezachrání, protože výsledek je stále mnohem hůř čitelný (a to je právě důvod, proč zuřím a mám chuť něco roztřískat a nedovolím si pustit takovýto výtvor ven)Myslím, že není třeba říkat, co je InDesign, a co Scribus. Je použit postscriptový Nimbus.Zde jsem výstup zvětšil bez interpolace na 800 %. Snažil jsem se je zobrazit stejně velké, ale je vidět, že ze Scribu je vyšší, ale přitom hůř čitelné. Zároveň je užší - myslel jsem si, že postscriptové písmo by nemělo být deformováno.Nemyslím, že zde problém nějak vyřešíme, ale pokud by se třeba Michalovi Hlavatému chtělo to předhodit vývojářskému plénu, mohlo by to třeba nějaké ovoce přinést.

    #450
    otula
    Účastník

    Mea culpa…Omluvou mi budiž dlouhý časový odstup od toho, co jsem něco tvořil naposled. Bičem na mne to, že s horkou hlavou dělám závěry. Problém se jmenuje Písma pro obrysUrčitě jsme před časem řešili problém nejen OTF fontů, ale i obrysů. A já jsem si nevšimnul toho, že postscriptový Nimbus se ve Windows vkládá do obrýsovaných fontů - přitom v Linuxu se chová správně, takže výstup je pěkný. No jo, pitomá Windows...

    #451
    otula
    Účastník

    A ještě pokud jde o LidoSTF, tak – jak jsme za mlada říkávali – tohle nezamrzí, ale nasere (sic!). Obě verze fontu jsou TTF (nikoli OTF) a právě ten nejpotřebnější řez lze vložit jen jako obrysový.

    #454
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Vyhotovil jsem náhled stejných písem tak, jak je vytvoří Scribus 1.3.7 na Ubuntu 10.10. Jedná se o ořezaný printscreen Adobe Readeru 9.4.K Nimbusu asi není moc, co psát. Písmo je (narozdíl od Windows) normálně vykreslené. Hinting funguje.Lido je na tom o poznání hůř. Vzhledem k tomu, že nefuguje hinting, je pro dokumenty, které jsou určeny pro web, nepoužitelné. Vzhled je každopádně lepší než na obrázcích výše. Čím je způsobeno horší vykreslování netuším. I když se mi podařilo font vložit přímo do PDF, vykreslování to vůbec nepomohlo. Je možné, že font neobsahuje informace k vykreslování při malých velikostech, čemuž by odpovídal i výstup z InDesignu (pokud je to jen ořezaný printscreen v měřítku 1:1).V současné době vývojáři pracují na novém vykreslovacím jádru (=obrovské změny).

    #455
    otula
    Účastník

    Michale, děkuji, jak jsem si již sám nasypal popel na hlavu, problém byl v tom, že se mi vykouřilo z hlavičky makovičky, že písmo jde do háje, pokud je převáděno Scribem na obrysy. Zajímavé je jen to, že postscriptový  Nimbus je ve Windows převáděn také na obrysy – to jsem si jaksi nekontroloval a předpokládal, že tomu tak přece není.A jelikož v práci pracuji ve Windows, použil jsem nakonec jako hlavní font truetype Liberation Serif. Je to čitelné nádherně.PS: Doufám, že nové vykreslovací jádro nezpomalí Scribus ještě více  😮 Jsem docela zkroušený z toho, jak zpomalil v posledních verzích GIMP, který byl předtím velmi svižný. Scribus je pomalý už teď, tak snad by v tomto případě mohl být obrat k lepšímu 🙂

    #457
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Zkusil jsem pro srovnání výstup z OpenOffice.org 3.2 (vložená podmnožina),AbiWordu (vložená podmnožina)a ze Scribusu (vložené, ne obrysy)Snad nebude zpomalovat. Na nové vykreslovací jádro jsem zvědavý. Bohužel jeho vývoj nějakou dobu potrvá. V sérii 1.3.X (resp. 1.4) určitě nebude.

    #459
    otula
    Účastník

    Tak u těch ukázek vypadá výstup ze Scribu rozhodně nejlépe.Jinak, pokud by se chtěl někdo podívat, takto vypadá ten můj výtvor - není to nic světoborného, jen jsem chtěl zkusit udělat verzi vhodnou pro čtení na displeji, jinak má ten Zpravodaj značně možnostmi omezenou tiskovou verzi, která se navíc pro čtení v elektronické podobě moc nehodí.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 příspěvků - 1. až 7. (celkem z 7)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.