Nápady na skripty nebo plug-iny do Scribusu

Forums Fóra Scribus, program pro DTP a sazbu Nápady na skripty nebo plug-iny do Scribusu

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 15)
  • Autor
    Michal Hlavatý
    Účastník

Chybí vám nějaká rozšíření? Sbíráme nápady na zajímavé skripty a plug-iny do Scribusu.

otula
    Účastník

Michale, já bych nápad měl  😉 Ale nevím, nevím, zda se někomu bude chtít ho realizovat, i když by to byl určitě průlomový kousek 🙂Impozice se spadávkou - tedy plugin, který by poskládal stránky například v brožuře, oříznul by vnitřní přesahy, ponechal vnější a vytvořil nový dokument s archy nachystanými pro tisk a ořez 🙂

Michal Hlavatý
    Účastník

Podobnou funkcionalitu má psutils, ale nemá všechny funkce. Jako nápad je to dobré, zapisuju. Díky.

otula
    Účastník

Ad psutils – impozice bez spadávky je triviální a dá se řešit mnoha způsoby, ale právě s tou spadávkou by bylo ideální to řešit ještě před exportem. I kvůli registračním a ořezovým značkám, které se pak přidají až k finálnímu dokumentu.

Michal Hlavatý
    Účastník

Málem bych zapomněl informovat o aktuálním stavu. Nápad jsem přidal do seznamu (má vyšší prioritu).

Anonymní uživatel
    Host

Co bych ocenil:

• automatický ořez obrázků podle rozměru obrazového rámce (skrytou část obrázku pryč) - zejména při exportu do pdf
    • hromadné operace nad sadou objektů (nastavit styl, barvu, velikost)
    • hledání a náhrada textu v celém dokumentu

A asi náročnější:

• křížové odkazy
    • živá záhlaví
    • generování rejstříku (indexu)

S pozdravemOndřej Němeček.

Anonymní uživatel
    Host

A ještě jsem zapomněl

• automatické použití ligatur u OTF písem (tj. uplatnění ligatur beze změny textu)
    • automatická náhrada skupin za ligatury z písma (tj. uplatnění ligatur změnou textu)

Michal Hlavatý
    Účastník

Dobrý den,k jednotlivým nápadům přidávám komentáře:Automatický ořez obrázků: Přidám to do seznamu. Skvělý nápad.Hromadné úpravy: Můžu poprosit o více informací, jak by to fungovalo?Hledat a nahradit text v celém dokumentu: Perfektní a užitečná funkce. Přidám to do seznamu.Křížové odkazy: Pokud máte na mysli implementaci jako má např. OpenOffice (odkaz je vlastností textu), tak to je bohužel nutné přidat přímo do funkcí Scribusu. O této chybějící funkci se ví.Živá záhlaví: Plně funkční živá záhlaví je nutné naprogramovat přímo do Scribusu. Uvidím, jestli vymyslím nějaké alespoň trochu funkční řešení - např. název kapitoly (podkapitoly atd.) by se přidal po spuštění skriptu na konci sazby, tj. nedokázalo by se samo aktualizovat.Generování rejstříku: Myslíte z jednotlivých slov? Po označení slova by se přidalo do rejstříku a poté vygeneroval seznam v abecedním pořadí včetně čísla strany? Na číslo strany bych se musel podívat. Nejsem si jistý, jestli má Scribus uložené ve zdrojovém souboru, na jaké stránce se slovo nachází.Ligatury u OTF: Bohužel je nutné počkat až na implementaci ve Scribusu (je to nahlášené, v plánu). Na plnou podporu OTF je vázané více nových funkcí.Náhrada za ligatury: Už máme sepsané.Díky moc za nápady! 🙂

Anonymní uživatel
    Host

Zdravím srdečně a připojuji pár upřesnění:

Hromadné úpravy: Můžu poprosit o více informací, jak by to fungovalo?

• označím více objektů, dám F2 (Properties), měním např. velikost, barvu, font písma apod., tato změna se promítne do všech objektů
    • částečně již funguje, ale nikdy není jistý výsledek, např. při změně velikosti se označenou sadou objektů pracuje jako se skupinou, tj. mění se velikost celé skupiny, ne jednoho objektu po druhém (v Inkscape si mohu vybrat, zda se se sadou objektů pracuje "postupně jeden po druhém" nebo "jako se skupinou" - tedy zda se postupuje sériově nebo paralelně), dále třeba karta s nastavením barvy pozadí nebo čáry není aktivní, pokud je vybráno více objektů (ale to lze obejít - označí se jen jeden objekt, aktivuje karta barev a pak dooznačí zbytek objektu sady, karta už zůstane aktivní a můžu hromadně měnít barvu u všech objektů naráz...), něco jde udělat také přes Item - Transform... jednotný přístup ale neexistuje
    • moje praxe prostě občas vyžaduje proklikat třeba 15 objektů a něco poladit v Properties (ani používání stylů tuto potřebu zcela neeliminuje)
    • čili by to šlo buď řešit přímo ve Scribusu odstraněním popsaných problémů jednotným způsobem (řešení ala Inkscape mi přijde dobré)
    • nebo alespoň by pomohl skript, který by to proklikal za mě... tolik myšlenka

Křížové odkazy: Pokud máte na mysli implementaci jako má např. OpenOffice (odkaz je vlastností textu), tak to je bohužel nutné přidat přímo do funkcí Scribusu. O této chybějící funkci se ví.

• mám na mysli možnost se odkázat např. na obrázek, poznámku pod čarou (text frame) nebo část textu (nevím, zda scribus něco takového má - možná by pomohlo něco jako inline grafika, ktero scribus podporuje), tedy se odkázat např.

jak píšu už na straně ##, je Scribus nadějný program, kde ## se doplní podle aktuální pozice odkazovaného textu

• znám pouze, jak to funguje v TeXu, takže čekám podobné chování
  • Živá záhlaví: Plně funkční živá záhlaví je nutné naprogramovat přímo do Scribusu. Uvidím, jestli vymyslím nějaké alespoň trochu funkční řešení - např. název kapitoly (podkapitoly atd.) by se přidal po spuštění skriptu na konci sazby, tj. nedokázalo by se samo aktualizovat.

• jde mi hlavně o možnost doplnit do záhlaví jméno kapitoly - s tím, že stačí dávková  aktualizace

Generování rejstříku: Myslíte z jednotlivých slov? Po označení slova by se přidalo do rejstříku a poté vygeneroval seznam v abecedním pořadí včetně čísla strany? Na číslo strany bych se musel podívat. Nejsem si jistý, jestli má Scribus uložené ve zdrojovém souboru, na jaké stránce se slovo nachází.

• ano, jde o klasický obecední index - rejstřík na kterých stranách se vyskytují určitá slova

Scribus používám často a jsem nadšen každým posunem. Pokud by dospěl do stavu, aby v něm šly pohodlně dělat celé knihy, bylo by to skvělé.S pozdravemOndřej.

Michal Hlavatý
Účastník

Hromadné úpravy: Tento požadavek rozdělím na několik částí.

• Hromadná změna barvy: Jestliže není skupina seskupená, pak je nutné seskupení (Ctrl+G) a nebo naopak - ve Vlastnostech je pak možné měnit barvu hromadně [pro 1.4.0 RC5]. Ve verzi 1.5.0 to funguje již správně.
  • Přidání nastavení skupiny nahlásím jako požadavek na funkci.
  • K hromadné změně fontu slouží styly. Téma je již nahlášené.

Křížové odkazy: Rozumím. Na pořádnou implementaci (jako má např. LaTeX) je nutné počkat až na vývojáře - vyžaduje dost změn přímo ve formátu i programu. Jednodušší varianta - zadal by se název rámce a jeho poloha by se vložila místo souřadnic by možná šla přidat snadněji. Zjistím podrobnosti implementace. Odkaz na část textu není v současném stavu formátu dokumentů možný.Živá záhlaví: Přidám toto prozatímní řešení do nápadů. Díky.Generování rejstříku: Prostudoval jsem zdrojový kód dokumentů. Bohužel není možné určit, na jaké stránce se slovo nachází (kvůli zřetězeným rámcům). Za současného stavu by bylo možné vytvořit pouze seznam s číslem strany prvního rámce (při zřetězení), ve kterém se slovo nachází, což je k ničemu.Poznámka k automatickému ořezu obrázků: Chybějící vlastnost je již vytvořená. Bude přidána do řady 1.5.

Anonymní uživatel
Host

Hromadná změna barvy: Jestliže není skupina seskupená, pak je nutné seskupení (Ctrl+G) a nebo naopak – ve Vlastnostech je pak možné měnit barvu hromadně [pro 1.4.0 RC5]. Ve verzi 1.5.0 to funguje již správně.

Máte pravdu, v 1.5.0 to již funguje a workaround pomocí grupování objektů pro 1.4.0 také.

Přidání nastavení skupiny nahlásím jako požadavek na funkci.

Díval jsem se na to, a toto nastavení by se týkalo podle všeho položek v první kartě properties - (x,y,z). U ostatních položek snad nejednoznačnost seriové/paralelni uplatnění nehrozí.

K hromadné změně fontu slouží styly. Téma je již nahlášené.

Rozumím, přesto nevidím důvod, proč by nemohla být karta Text v Properties aktivní i pro sadu objektů.

Křížové odkazy: Rozumím. Na pořádnou implementaci (jako má např. LaTeX) je nutné počkat až na vývojáře - vyžaduje dost změn přímo ve formátu i programu. Jednodušší varianta - zadal by se název rámce a jeho poloha by se vložila místo souřadnic by možná šla přidat snadněji. Zjistím podrobnosti implementace. Odkaz na část textu není v současném stavu formátu dokumentů možný.

Generování rejstříku: Prostudoval jsem zdrojový kód dokumentů. Bohužel není možné určit, na jaké stránce se slovo nachází (kvůli zřetězeným rámcům). Za současného stavu by bylo možné vytvořit pouze seznam s číslem strany prvního rámce (při zřetězení), ve kterém se slovo nachází, což je k ničemu.

Možná u obou problémů přinese změnu projekt OIF (přepis text enginu, podpora mimoevropských jazyků a přepracované properties)? Při přepisu enginu by se na to mělo pamatovat. Co jsem slyšel, od nového enginu si vývojáři slibují lepší použitelnost pro dlouhé texty (knihy), kde budou uvedené textové funkce (odkazy, rejsříky) ještě potřebnější.

Živá záhlaví: Přidám toto prozatímní řešení do nápadů. Díky.

Skvělé.

Poznámka k automatickému ořezu obrázků: Chybějící vlastnost je již vytvořená. Bude přidána do řady 1.5.

Ještě skvělejsí, moje pdf budou podstatně menší 🙂Nakonec bych se ještě chtěl zeptat, co to je za iniciativu - sbírání nápadů na skripty nebo plug-iny do Scribusu a kde mohu sledovat, jak se to vyvýjí?

Michal Hlavatý
Účastník

Díval jsem se na to, a toto nastavení by se týkalo podle všeho položek v první kartě properties – (x,y,z). U ostatních položek snad nejednoznačnost seriové/paralelni uplatnění nehrozí.

Nahlásil jsem to jako požadavek na novou vlastnost.

Rozumím, přesto nevidím důvod, proč by nemohla být karta Text v Properties aktivní i pro sadu objektů.

Uvidíme, zda tuto funkci pro skupiny vývojáři přidají.

Možná u obou problémů přinese změnu projekt OIF (přepis text enginu, podpora mimoevropských jazyků a přepracované properties)? Při přepisu enginu by se na to mělo pamatovat. Co jsem slyšel, od nového enginu si vývojáři slibují lepší použitelnost pro dlouhé texty (knihy), kde budou uvedené textové funkce (odkazy, rejsříky) ještě potřebnější.

Na novém vykreslovacím jádře se skutečně pracuje, ale nevím, zda jeho součástí budou odkazy. Domnívám se, že hlavním cílem bude, kromě podpory dalších jazyků, lepší podpora OTF. Odkazy, dynamická pole atd. budou spíš než nové vykreslovací jádro vyžadovat změny ve formátu .sla.Na první pohled se zdá, že chybějících funkcí je velké množství. Ve skutečnosti bude možné po přidání dynamických polí vytvořit celou řadu nových vlastností rychle - názvy kapitol atd. v záhlavích/zápatích, vkládání jména autora, datum, klíčová slova, abstrakty a mnoho dalšího.

Nakonec bych se ještě chtěl zeptat, co to je za iniciativu - sbírání nápadů na skripty nebo plug-iny do Scribusu a kde mohu sledovat, jak se to vyvýjí?

Iniciativu ke vzniku skriptů a plug-inů vytvořila společnost Liberix o.p.s., která je zároveň správcem stránek Scribus.cz. Hlavním průlomovým bodem bylo nalezení programátora (Filip Mintaka), který se nabídl ke spolupráci.Výběr témat včetně stavu jejich vývoje je možné sledovat na ukoly.liberix.cz.Pozn. k možnosti implementace křížových odkazů na rámec: Absence dynamických vlastností je velmi omezující. Jediné, co by šlo vytvořit je jednorázová nabídka odkazu na rámec. Při přesunutí rámce na jiné místo by však odkazované místo (přepočítalo by ho to z polohy odkazovaného rámce) zůstalo. K pořádné implementaci je nutný zásah do formátu .sla (což je nutné provést už ve vývoji, nikoliv skriptem).

Anonymní uživatel
Host

Děkuji za vyčerpávající odpovědi. Držím palce a pokud by to bylo potřeba, mohu pomoct při testování (Fedora 15 – Scribus kompiluju ze zdrojáků).Hezký srpen,Ondřej.

Anonymní uživatel
Host

Zdravím, po dlouhé době jsem se chtěl podívat, co se povedlo implementovat. Na úkoly liberix se ale nedostanu (nemám login). Jaký je stav projektu?S pozdravemOndřej Němeček.

Michal Hlavatý
Účastník

Dobrý den,bohužel nemáme na implementaci skriptů "vlastního" člověka, takže vývoj probíhá jen externě (co je nahlášené na http://bugs.scribus.net).Ořez obrázků: Stav je možné sledovat na: https://bugs.scribus.net/view.php?id=9799Hromadné úpravy: Žádná změna: http://bugs.scribus.net/view.php?id=7773Hledat a nahradit text v celém dokumentu, křížové odkazy, živá záhlaví, generování rejstříku: Funkce jsou již vytvořené, ale jsou jen součástí neoficiáoní verze Scriubsu, který si můžete stáhnout z: http://www.scribus-ece.info/ Kdy se tyto funkce dostanou do oficiálního vydání Vám bohužel neřeknu. Scribus-ECE k produktivní práci z důvodu nestability nedoporučuji, ale rozhodně musím uznat, že nové funkce jsou velmi zajímavé a užitečné.Ligatury a OTF: Přiznám se, že od drobného vylepšení vzhledu kerningových párů nevím o žádném dalším postupu. Viz např.: http://bugs.scribus.net/view.php?id=1413Typografické úpravy: Bohužel beze změny: http://bugs.scribus.net/view.php?id=9768 Problém ale v podstatě řeší Text Validator: http://www.scribus-ece.info/News/Text%20Validator%20as%20plugin/

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 15)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.