Narocnost Scribusu na hardware

Forums Fóra Scribus, program pro DTP a sazbu Narocnost Scribusu na hardware

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 16)
  • Autor
    Příspěvky
  • #115
    Anonymní uživatel
    Host

    ahoj, zdravim toto forum a pouzivatelov scribusu. narazil som na scribus iba prednedavnom a ked som sa dozvedel, ze je to free dtp tak som dlho nevahal a stiahol som si ho…otvorim ho a prekvapilo ma sympaticke prostredie, ale ked som v nom zacal pracovat – katastrofa. sekanie, zamrzanie, dlha odozva na prikazy…pracoval som uz aj v quarku aj v indesigne (na tom istom pc) a tie isli bez problemov, na prikazi reagovali ihned, ziadne zamrzanie…myslel som, ze sa musel stat problem pri instalacii, tak som to preinstaloval ale nic sa nezmenilo…nevie niekto, kde moze byt problem? zeby mal scribus vysssie naroky na hardware ako ine dtp softy? vdaka

    #437
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Ahoj,můžu se zeptat na doplňující info? Verzi Scribusu/hardware/OS/kdy přesně docházelo k problémům?

    #439
    Anonymní uživatel
    Host

    verzia 1.3.3.14_win32, posledna, ktora je k dispozicii na stiahnutiehardware: 1GB ram, intel celeron 2.4Ghz OS: Windows XP Prok problemom dochadzalo prakticky okamzite ako som otvoril scribus...natiahol som text, isiel som urobit textove upravy a zacalo to zamrzat, odozva na prikazy cca 5-10 sekund, jednoducho praca nemozna

    #440
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Hardware je v pohodě. Možná zkuste nainstalovat 1.3.7.Napadlo mě, že pracujete s velkým/složitým dokumentem, ale jestli problémy začaly hned po zapnutí... Nemáte nainstalováno velké množství fontů?Přetěžuje Scribus PC?

    #442
    Anonymní uživatel
    Host

    – vo fontoch to asi nebude, mam tam len tie, ktore sa doteraz naistalovali automaticky z Adobe a pod., - no  pozeram na vytazenie procesoru a staci mi kliknut na textove okno alebo na nejaky jednoduchy ukon a procesor vyskoci hned na 100% !!! scribus asi nema rad celerony...- dokument ma asi 120 stran, ale v tom to asi tiez nebude ...zeby mal scribus problem iba s mojim pc? este sa nikto nestazoval na taketo tazkosti ako ja?

    #443
    Anonymní uživatel
    Host

    aha, tak uz som vyriesil zahadu…scribus nezvlada viacej stran, postupne som znizoval pocet az na 4(!), kedy scribus konecne zacal trochu spolupracovat…no tak knizku asi so scribusom nespravim. drzim palce vyvojarom…

    #444
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Jak funguje verze 1.3.7? Jestli se jedná o chybu programu, je nutné vyzkoušet vývojovou verzi 1.3.X. Žádné opravy řady 1.3.3.X už vydávané nebudou. Jestli bude problém i tam, pak nezbývá než to nahlásit jako bug.Počtem stran to není, 120 se pohodlně dá - např. openMagazin 7/2010.

    #445
    Anonymní uživatel
    Host

    ta 1.3.7 reaguje o malicko lepsie, ale aj tak je to zufale…mozno pod linuxom pracuje dobre, ale toto je trapenie. no nic aspon som vyskusal

    #446
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Ještě mě napadlo, jestli není v souboru složitá vektorová grafika nebo velké vložené PDF…Jestli chcete mít jistotu, že je problém ve Scribusu, můžete někam nahrát soubor. Víc bohužel nedokážu poradit.

    #447
    Anonymní uživatel
    Host

    mam tam iba cisty text, o vkladani nejakych obrazkov a grafiky uz teraz radsej ani neuvazujem…este ho vyskusam niekde na inom pc, ale uz neverim. nevadi, dakujem za vas cas

    #448
    otula
    Účastník

    Na rozdíl od ostatních tě ubezpečím, že tohle chování je „úplně normální“. Nejpoužívanější klávesová zkratka při editaci ve Scribu je Ctrl+T (bez tohoto okna úprav by se Scribus vůbec nedal používat). Stačí jen rolovat stránkami a CPU je na 99 %. Aktivace libovolného textového rámu také znamená více než 90% zatížení CPU. V Linuxu se to nechová o nic lépe. Ale dá se na to „zvyknout“. Text si kompletně připravíš ve Writeru, pak ho vložíš dio Scribu a pokud možno jen nastavíš styly.

    #452
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Odezva 5-10, že je u Scribusu normální? S tím opravdu nesouhlasím. Některé funkce jsou velmi náročné (náhledový režim, vécenásobné duplikování atd.), ale běžné operace jako je editace textu, vložení odkazu, stylování atd. je rozumně rychlé. U dokumentů s 80-100 stranami je reakce okolo půl sekundy. Používám verzi 1.3.7 na Linuxu.

    #456
    otula
    Účastník

    V práci mám klasické Pentium4 2.4GHz/800MHz se 2 GiB RAM, a reakce jsou ve Windows u 14stránkového dokumentu kolem 1-2 sekund. Ale popravdě řečeno, když jsem ještě měl Pentium4 – 2.4GHz/533MHz s 1 GiB doma, byl tento (domácí) počítač navzdory čísílkům citelně rychlejší, než ten, co mám v práci.Teď mám doma 2jádro se 4 GiB RAM a vámi uvedené odezvy tam platí také. (Nevím jistě, zda by to platilo i u 100stránkového dokumentu.) Ale na (relativně) slabším počítači je práce ve Scribu utrpením. Ale pořád je Scribus zlatý oproti Inkscape - v něm se dá čekat na přesunutí objektu klidně i minutu... Naštěstí si vektorovou grafiku mohu upravovat v Illustratoru.

    #458
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Já sázím na 2GHz Core2Duo, 2 GB RAM, 64bit OS i Scribus. Běh Scribusu v běžném provozu ani moc nezatěžuje zdroje. Rozdíl v rychlosti mezi 80 a 100 stránkovým dokumentem není moc velký, proto mě zarazilo, že několik stránek už někomu způsobuje přetížení počítače.Inkscape pracuje rozumně rychle do té doby, než se použijí nějaké filtry, pak dojde k citelnému zpomalení. Ještě je možné použít Xaru.

    #460
    otula
    Účastník

    Xara by byla super, kdyby nebyla zabugovaná, až hrůza (linuxová verze).

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 16)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.