Nepoužitelné dělení slov.

Forums Fóra Scribus, program pro DTP a sazbu Nepoužitelné dělení slov.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 15)
  • Autor
    Příspěvky
  • #227
    Anonymní uživatel
    Neaktivní

    Nazdar. Dělení slov bylo průšvihové od začátku, co jsem Scribus začal používat, ale ve verzi 1.4.6 mám dojem, že se ještě zhoršilo. Z automatu vypadávají takové perly jako real-izace, mil-iard, fin-anční, popřípadě dvacetiznakové slovo není schopen rozdělit vůbec. Jde s tím něco dělat, kromě "Zrušit dělení slov" a nadělit si to ručně? Což je jediná bezpečná varianta, aby se text nezkurvil zcela nečekaným způsobem.V předchozí verzi jsem se nějak dostal do módu, kdy se dělení dalo nějak předdefinovat. Byla to sice strašná práce, jako psát každý článek natřikrát, ale aspoň to nějak fungovalo. Bohužel si nepamatuju, jak jsem se do toho modu dostal.

    #880
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Dobrý den/ahoj,delění slov si neporadí s cizímy a odbornými výrazy.Je možné Scribus "naučit" dělit i nová slova a nebo naopak nějaké špatné dělení slov odstranit.Nastavení najdete v Soubor > Nastavení... Hyphenation and SpellingJinak pro manuální dělení slov doporučuji místo klasického rozdělovníku vkládat tzv. podmíněný spojovník Ctrl+Shift+-, který se zobrazí pouze v případě, kdy má (v případě dodatečné editace textu nebude zůstávat uprostřed řádku).

    #881
    Anonymní uživatel
    Neaktivní

    A nedalo by se vytvořit si český slovník a ten používat a zdokonalovat, popřípadě ho dát komunitě?

    #1562
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Určitě dalo. Nevím ale o někom, kdo by se do toho chtěl pustit.

    #1569
    Anonymní uživatel
    Neaktivní

    Já.
    Seženu na to Pirátské peníze.
    Ale nevím, jak to mám udělat.

    #1571
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Dobře.

    začneme s tím, jak to funguje teď. Můžeš mi prosím poslat screen a zdrojový .sla soubor, kde je nastavené dělení a případně i informaci, kde Scribus nedělil a měl dělit slova?

    Stačí jeden odstavec, abych měl představu, jaké máš od Scribusu očekávání.

    Ideálně na mail hlavaty.michal zavináč gmail.com

    #1572
    Anonymní uživatel
    Neaktivní

    Teď mi to funguje tak, že aktivuju blok textu, dám menu
    Extra > dělení slov v textu
    a začne mi to nabízet rozdělená slova z toho bloku textu. Děje se to v modálním okně, kde se objevujou ty návrhy dělení. To pole s návrhy je editovatelné, ovšem tak nějak přihlouple, kurzor při jeho používání skáče na konec toho slova, prostě je to udělané tak, aby to co nejvíc zdržovalo a muselo se neustále přehmatávat z myši na klávesnici. Přičemž ty návrhy na dělení jsou třeba
    „dig-it-ální“
    takže to ručně s velkým úsilím přepíšu na „di-gi-tál-ni“ a pak tam jsou jestě dva checkboxy
    [] Přidat do seznamu výjimek
    [] Přidat do seznamu k ignorování
    Nevím, co to dělá, ale vždycky zaškrtnu to první a někdy i to druhé. To se musí zaškrtnout ručně, není to předvyplněné.
    A pak tam jsou tři tlačítka Přijmout Přeskočit Zrušit, vždy kliknu na přijmout.
    Slovo „digitální“ tedy trvá takto odbavit cca 5 sekund. To je déle, než trvalo jeho napsání do úvodního textu.
    Takhle to postupně projede většinu slov toho textu, až to dojede na konce. Člověk tím zabije množství času, které je srovnatelné s napsáním toho článku. Ale nakonec to teda je rozdělené docela dobře. I když in-design stejně dělí lépe a novinové sloupečky v něm vypadají lépe a mají méně zbytečně širokých mezer.
    Tím, že jsem dosáhl tohoto nastavení je aspoň možné Scribus používat, i když za cenu nesmírného přidělávání si práce.
    Ale když to tahle projedu, má dojem, že těch špatně rozdělených slov ubývá. Asi se ty návrhy přece jen někam ukládají a té práce je méně, respektive když se v tom modálním okně objeví správně rozdělené slovo, stačí ho jenom odkliknout, což je výhra oproti tomu příšernému přepisování a myší se vracení na správné místo ve slově k další chybě.
    Ale zlepšuje se to jen na tom počítači, kde se to udělá.
    Nevím, jak jsem té ruční korekce dosáhl, asi něco v nastavení, kde jsem zoufale klikal na všechno možné. Vím, že kdysi dávno to neumělo ani to a dělilo si to, jak chtělo a nedalo se to nijak opravit.

    Můžu poslat SLA, ale myslím, že na tom nic nezjistíš. Všechny texty jsou buď nedělené, nebo prošlé tou ruční korekcí.

    • Odpověď byla upravena před 5 roky a 7 měsíci uživatelem .
    #1574
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Ahoj roji,

    návrhy dělení určitě nejsou dobré řešení.

    V Menu > Soubor > Nastavení dokumentu… > Dělení slov vypni volbu Návrhy dělení

    Naopak můžeš zapnout Automaticky zapnout slova při psaní.

    Když budeš psát, samo to rovnou bude slova dělit. Když naimportuješ nějaký text, budeš zase dávat Menu > Extra > Dělení slov v textu. Tentokrát ovšem Scribus sám rozdělí slova. Na místa/slova, která Scribus sám nerozdělí vložíš Ctrl+Shift+- (chytrý rozdělovník). Ten se zobrazí pouze když je slovo na konci řádku, tzn. při následné úpravě textu nezůstane uprostřed řádku.

    Naučit Scribus dělit slova lépe je možné v strong>Menu > Soubor > Nastavení dokumentu… > Dělení slov (pro otevřený dokument) a nebo strong>Menu > Soubor > Nastavení… > Dělení slov (pro každý nový dokument).

    #1575
    Anonymní uživatel
    Neaktivní

    Když nedám to ruční dělení, dopadne to katastrofou, viz dig-it-ální
    Proto se snažím aspoň ten svůj scribus naučit dělit. A dělám to právě tím způsobem. Bohužel nevím, kam se to ukládá ani nevím, jak to, co si můj scribus za ty stovky hodin práce uložil, dát k dispozici komunitě.
    Možná si někdo udělal ještě lepší „databázi“ ve svém scribusu, ale raději bych to dělal nějak koordinovaně.

    #1576
    Anonymní uživatel
    Neaktivní

    Teď jsem na to koukal a v Soubor > nastavení dokumentu mám v Dělení slov dva seznamy
    Výjimky a Seznam k ignorování
    Je tam strašně moc slov, zajímalo by mě, co znamenají Výjimky a co Seznam k ignorování. Výjimky z čeho? Ignorovat na co, při čem? Nikde to není vysvětlené.
    Když ale dám soubor > nastavení (bez dokumentu),
    je tam jen pár slov v obou seznamech.
    Takže příští dokument bude asi zase katastrofa. Zachraňuje mě asi to, že každé další noviny dělám tak, že edituju staré noviny.
    Ten seznam tam nejde přenést, nejde označit víc než jedno slovo, takže by se to muselo nějak po jednom… prostě katastrofa. Asi z toho není cesta, scribus bude vždycky řehole pro podivíny, než se po letech definitivně naštvou a přejdou na in-design.

    #1586
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Ahoj roji,

    k dotazu, kam Scribus ukládá manuální seznamy:

    Přímo ve zdrojáku dokumentu mezi tagy:
    <HYPHEN>
    </HYPHEN>

    Kde jsou části EXCEPTION a IGNORE. Tím, že .sla je XML, jde editovat v textovém editoru.

    Případně v konfiguračním souboru, který se v Ubuntu nachází v souboru scribus140.rc, který se nachází v domovském adresáři a skryté složce .scribus

    <HYPHEN MODE=“1″ HYCOUNT=“2″ INMODE=“0″ LANG=“Czech“ WORDLEN=“3″>
    <IGNORE WORD=“nedelit“/>
    </HYPHEN>

    Jednoduše jde tedy slovník doplnit z dokumentu do obecného nastavení Scribusu a naopak.

    Výjimky jsou slova, která se mají dělit jinak než automaticky dle Scribusu.
    Seznam k ignorování je seznam slov, která se nemají dělit.

    Příklad je popsaný např. na Scribus wiki:
    https://wiki.scribus.net/canvas/Help:Manual_Hyphenation

    #1587
    Anonymní uživatel
    Neaktivní

    No to jsem potřeboval vědět!
    Takže v dokumentu mám 2200 výjimek, jsou v tom desítky hodin práce.
    Ten seznam k ignoraci je asi k ničemu, musím ho smazat.

    Píšeš, že ty výjimky se dělí jinak, než „automaticky dle Scribusu“ Co to znamená? Proč scribus „automaticky“ nedělí pořádně? To tomu brání?
    Proč to musím nepředstavitelně složitě a pracně obcházet přes výjimky?

    #1588
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Tzn. hodiny nepřijdou vniveč…
    No, těžko říct. Podle toho, co je v něm za slova. Třeba by se nemělo dělit kni-hovna apod. Nevím, jak dobře je tohle ošetřené u výchozího dělení.

    Scribus využívá již hotové knihovny. V tomto případě slovník Hunspell:
    http://hunspell.github.io/
    https://en.wikipedia.org/wiki/Hunspell

    Scribus pouze umožňuje upravit výstup podle sazeče. Tzn. to, co by Hunspell rozdělil nedělit nebo naopak rozdělit jinak.

    M.

    #1589
    Anonymní uživatel
    Neaktivní

    Takže příčina může být mimo Scribus, v nějakém hunspellu. To nás nikam neposune. Teď nevím, proč mi to dělí tak mizerně, může to být i tím, že v mém linuxu je špatný Hunspell. Někdo má třeba lepší Hunspell a scribus mu funguje. A někomu třeba na Windows funguje úplně bez problému. Já nevím, muselo by se to vyzkoušet. Ale řešení je, zdá se, nemožné.
    Já si budu neustále překopírovávat svůj balík výjimek a ostatní ať si poradí, jak umí. Můžu ten svůj balík výjimek dát někam ke stažení. Takové nouzové amatérské řešení ve stylu Dodělej doma 🙁

    #1591
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Ahoj roji,

    můžeš mi prosím výjimky poslat na e-mail hlavaty.michal@gmail.com?

    Podívám se na něj.

    Díky,
    M.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 15)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.