Od návrhu po tisk – Gimp, Inscape, Scribus, tiskárna postup

Forums Fóra Scribus, program pro DTP a sazbu Od návrhu po tisk – Gimp, Inscape, Scribus, tiskárna postup

• Toto téma obsahuje celkem 19 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Anonymní uživatel a poslední změna proběhla před 11 roky a 6 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 20)
  • Autor
    Anonymní uživatel
    Host

Dobrý den, vydáváme zpravodaj a do teď jsme jej dělali ve Wordu, ale chceme jej dělat trochu více graficky a tiskárna si dala požadavky PDF(asi nejlepší formát), CMYK, 300DPI.Proto jsem se rozhodl pro kombinaci Gimp, Inscape, Scribus. Se všemi programy pracuji jako uživatel samouk a potřebuji sdělit, jestli dojdu k požadovanému výsledku tímto postupem:Pracuji ve Windows.(nepište mi to jako chybu postupu :-))SCRIBUS 1.3.3.12INKSCAPE - 0.48GIMP - nejnovější1. Upravím si např fotku v GIMPu a uložím ji jako JPG.2. Veškeré fotky(bitmapovou grafiku) i neupravené v GIMPu pomocí Faststone převedu na CMYK.3. Vložím pomocí "vložit obrázek" do SCRIBUSu. Musím obrázek "zmenšit" natolik, aby měl minimálně 300DPI.3 Vytvořím si v INKSCAPEu nějakou grafiku, případně i včetně barevných přechodů, stínů a tak(prostě co umožňuje INKSCAPE.4. Uložím jako EPS.5. Naimportuji pomocí "Importovat eps/ps" do SCRIBUSu.6. Upravím texty a okolí.7. Dám export do PDF-nastavení "pro tiskárnu".A doplňující dotazy:8. Tiskárna chce 300 DPI, stane se něco, když má fotka třeba více DPI?9. Tiskárna chce CMYK. Budou ve CMYK i grafiky vytvořené v INKSCAPE, když jsem je nepřevedl jako fotky do CMYKU?10. Pokud je třeba převést i grafiky do CMYKu, tak jak?11. Mám pro tiskárnu zatrhovat "Konvertovat přímé barvy na procesní barvy"?Děkuji moc!

Michal Hlavatý
    Účastník

Dobrý den,doporučuji nahradit Scribus 1.3.3.12 za Scribus 1.3.9 (kdyby dělal velké problémy, tak zkusit 1.3.8, 1.3.7). Novější verzi na kvalitě výstupu poznáte (když si nastavíte dobře styly).Poznámky platí pro Scribus řady 1.3.X1. Záleží na typu fotky. Doporučuji moc nekomprimovat. Někdy je výhodnější PNG.2. Není nutné - Scribus při exportu do CMYK PDF převede obrázky sám.3. Je možné takto a nebo nezmenšovat. Stačí nastavit v Soubor > Předtisková kontrola > Nejnižší povolené rozlišení 300 DPI (to ohlídá obrázky s malým rozlišením při předtiskové kontrole) a pak zašktrnout Maximální rozlišení obrázku a nastavit na hodnotu 300 DPI (to zmenší zbytečně velké obrázky a tedy i velikost PDF výstupu). Při předtiskové kontrole uvidíte, které obrázky potřebujete ve vyšším rozlišení.4. Jednoduché obrázky (bez efektů a stínů) je možné importovat přímo (před importem uložte v Inkscapu jako Plain SVG, ušetříte si problémy), složitější exportovat do PDF. Importovat můžete několika způsoby: Soubor > Vložit > Vložit vektorový soubor (SVG, PDF, PS..) a nebo přímo do obrázkového rámce (PDF, PS), kde si můžete nastavit i stranu PDF souboru atd. Při exportu musíte zaškrtnout Vlož PDF a EPS soubory (EXPERIMENTÁLNÍ), jinak jej Scribus vloží do PDF jako rastrový obrázek. Jestli PDF a nebo SVG obsahuje průhlednosti, můžete očekávat problémy s tiskem (jestliže se tak stane, soubor musíte celý zkontrolovat a průhlednosti nahradit barvami se stejným výsledným odstínem). Jestliže vkládáte SVG grafiku, nezapomeňte změnit barvy z RGB na CMYK v Úpravy > Barvy (malá ikonka ukazuje barevný prostor). Otevřete si RGB barvu, změňte barevný model a barvu na CMYK a uložte (více informací). Tento postup není úplně přesný. Můžete také používat Pantone barvy (skript). Úplně nejlepší řešení je aktivovat správu barev a nastavit si monitor a tiskárnu. Nezapomeňte použít pro odstíny šedé nemixovanou čerň.7. Nejlepší je PDF/X-3 a vložit ořezové značky, značky spadávky atd. (to si řekne tiskárna). Tento profil je vhodný právě pro tisk - vše si ohlídá sám. Další volbou je PDF 1.3, které nepodporuje průhlednosti. Samozřejmostí je v tabu Barva nastavit Tiskárna.8. Nestane, jen PDF bude zbytečně velké. Jinak bod 3.9. z PNG ano, SVG po ručním převodu barev také10. Při vytvoření další barvy vyberte Barevný model: CMYK. Pokud dodržíte tuto radu, nic dalšího dělat nemusíte.11, Jestli máte v dokumentu např. Pantone barvy (=přímé) a bude se tisknout ve CMYKu, tak ano.Snad jsem na nic nezapomněl.Bude zpravodaj někde na internetu? Díky.

Michal Hlavatý
    Účastník

Přeci jen jsem na něco zapomněl: Je nutné, aby měl PDF soubor v sobě vložené všechny použité fonty.

Anonymní uživatel
    Host

MOC děkuji za rychlou odpověď! Pro dojasnění bych ještě potřeboval vědět toto:1. Barvy cmyk - chápu správně, když v "Úpravy"->"Barvy" zkontroluju všechny barvy a nastavím je na CMYK, měl by být výstup také bez problémů v CMYK? I co se týče průhlednosti a tak?2. Když exportuji z INSKCAPE nastavuji tam 300DPI. Ale po importu do SCRIBUSu mi to píše 72DPI. Stačí nastavit při exportu "Rozlišení pro EPS grafiku" na 300 DPI a tím se to převede?3. Při předtiskové kotnrole mi to píše u PDF (které jsem importoval jako obrázek) "Objekt je umístěné PDF" Je to chyba a nebo to mám ignorovat a nastavit "Vlož PDF a EPS soubory (EXPERIMENTÁLNÍ)"?4.Jako předtiskovou kontrolu mám používat "Postscript" a nebo "PDF/X-3"?5. jak se exportuje do PDF/X-3? V nabídce formátu mám jen PDF 1.3 až 1.5.?6. Při exportu na záložce "písma" pro jistotu vložit vše co mi nabízí?7. Dá se nějak jednoduše (nebo i složitě) zjistit že vyexportované PDF je ve CMYK a potřebném rozlišení?8. Nevím co znamená: "Nezapomeňte použít pro odstíny šedé nemixovanou čerň"Pokud se mi podaří takto zpravodaj vytvořit, určitě Vám dám vědět, kde je umístěný.Moc děkuji!

Michal Hlavatý
    Účastník

1. Ano. Konverze je ale jen přibližná. Jestli nemáte zkalibrovaný monitor a ani neznáte ICC profil tiskárny, bude se výsledná barva po tisku lišit (i vlivem nestabilit míchání barev). Některé RGB barvy navíc nemají svoji CMYK verzi. Tohle téma by si zasložilo delší diskuzi.Průhlednosti uvidíte v Předtiskové kontrole (musíte mít profil PDF 1.3 nebo PDF/X-3). Ručně pak odstraníte průhlednost, ale budete muset i změnit barvu. Pro tento účel už naštestí funguje barevná pipeta.2. Ano. Kde to píše? U náhledového okna při importu?3. Jestli chcete mít PDF vložené ve vektorech, musíte to ignorovat a nechat zaškrtnuté "Vlož PDF a EPS soubory (EXPERIMENTÁLNÍ)". Jinak je to trochu risk. Ne všechna PDF jsou vytvořena správně. Problémy jsou hlavně s fonty, rozlišením, pokročilými funkcemi PDF nebo prostou nekompatibilitou (neznámého původu). Až vytvoříte finální PDF soubor, uvidíte, kdyby něco nebylo v pořádku (PDF obrázek např. bude chybět, bude mít rozhozené fonty atd.).4. PDF/X-35. Musíte mít alespoň jeden ICC profil pro CMYK, jeden pro RGB. Aktivujte správu barev v Soubor > Nastavení > Správa barev. Po restartu by se měla objevit volba uložit jako PDF/X-3. Možná ještě budete potřebovat něco jako littlecms (Windows asi něco má vestavěné). Tady by spíš mohl poradit nějaký uživatel Windows.6. Nikoliv. Musíte mít přehled o tom, jaká písma jsou použita a kde. Když se objeví písmo, které tam nemá být, je pravděpodobné, že došlo při sazbě k chybě. Musíte najít text se špatným fontem a nahradit ho. Písma k vložení budou vložena jako písma, písma pro obrys jako vektory. Font "hlavního textu" doporučuji vkládat jako písma k vložení. Některé fonty dělají problémy při vkládání podmnožiny. Pak je nutné odšktrnout v Soubor > Nastavení (dokumentu) > Písma > Podmnožina glyphů.7. Nevím o tom (což neznamená, že to nějak nelze zjistit). Nesplnění podmínek uvidíte až na výsledku. Nízké rozlišení poznáte zvětšením PDF souboru v prohlížeči (od oka).8. Odstíny černé barvy zapisujte jen pomocí černé (K). Výsledek bude lepší. Více informací.Ještě přidám jednu poznámku: Na finální kontrolu PDF souborů používejte Adobe Reader.

Anonymní uživatel
    Host

Díky,k bodu 2, ano píše to v náhledu.Dnes jsem komunikoval s tiskárnou a zjistil jsem toto:1. obrázky vložené v RGB zůstanou i po exportu v RGB, musím je před tím převést do CMYKU.2. chtějí používat PDF 1.33. musel jsem z Adobe stáhnout ICC profily. Chtěli pro CMYK profil Coated...cosi4. u exportu do PDF chtěli metody komprese obrázku na kartě "Všeobecné" nastavit na "Žádný" případě bezztrátový ZIP.5. U rozlišení pro EPS grafiku chtějí 2400 DPI.6. Máme neustále problém s hlavičkou zporavodaje, je vytvořená v Inkscape, pak ji vložím jako obrázek a použiji "Vlož PDF a EPS soubory (EXPERIMENTÁLNÍ)" . V Acrobat Readeru se mě to jeví jako křivky, ale oni mi píší že rozlišení je pouze 150 DPI, tak nevím, kde je zakopaný pes.7. Použil jsem návod na vlkádání tabulek http://wiki.scribus.net/canvas/Import_Spreadsheet_Tables_to_Scribus ,ale nemůžu tam dostat české znaky. Místo nich mám prázdní místo.Jinak příprava zpravodaje je ve Scribusu mnohem pohodlnější než ve Wordu. Doufám, že doladíme ten formát s tiskárnou a budu se moci pochlubit vydaným zpravodajem.

Anonymní uživatel
    Host

Tak jsem si stáhl Trial Adobe 9 PRO a tam pomocí zkratky CTRL+SHIFT+X jsem kontroloval výstupy, zejména CMYK a DPI. Vše jsem již vyřešil, vkládání obrázků, tabulek, grafiky… A VŠE VÁM ZDE NAPÍŠU AŽ MI POTVRDÍ TISKÁRNA, ŽE TO JE OK. 😉ALE mám jeden problém. Inkcape export do pdf. POkud vkládám jen vektory, je to OK. Vyexportuji, vložím do SCRIBUSU jako obrázek a je to, ale jakmile přidám v Inkscape do vektoru bitmapu(jpg) a vyexportuji to, píše mi i ADOBE malé rozlišení, přestože je okem v pořádku (kostičky na bitmapě vidím až při zvětšení na 3200% !). ???Takže mi to připadá, jako by Inkcape do souboru "napsal" špatné rozlišení a pak to hlásí chybu ikdyž je to v pořádku. Pro upřesnění. V Inkscape si udělám plátno A5. Do toho zmenším například fotku, takže má pak i 1200DPI. Adobe hlásí malé rozlišení pro tisk. Dá se to obejí tím, že obrázek nechám 1:1 tedy například formát A3 a vyexportuji (DPI opět spadne na 72, ikdyž fotka je ostrá jak břitva)a ve SCRIBUSU jej zmenším na A5 (tím se jakoby dostanu třeba na 300 DPI), ale je to taková složitá oklika.Zkusíte se na to někdo mrknout, jestli dělám někde chybu já? V INKSCAPE mám u výstupu nastaveno 300 DPI a zkoušel jsem 2400, ale žádná změna. Stále 71 DPI při kontrole.Děkuji

Michal Hlavatý
    Účastník

Ještě k minulému příspěvku:k bodu 2: Tento údaj se týká rozlišení náhledového PNG obrázku (72 DPI je výchozí nastavení Ghostscriptu). Po exportu bude soubor ve vektorech a nebo v nastaveném rozlišení. Jestli potřebujete vyšší rozlišení obrázku při sazbě, změňte si hodnotu v Soubor > Nastavení > Externí nástroje > Interpret Postscriptu > Rozlišení.1. Záleží na formátu PDF. U PDF/X-3 je to pravda. Používá se barevný profil, který byl vložen společně s obrázkem. Barevný profil konkrétního obrázku vidíte v panelu Vlastnosti > Obrázek > Vložit profil. Tisk takových PDF musí podporovat tiskárna. Obrázky se podle nastaveného profilu předevedou do CMYKu až tam.U PDF 1.3-1.5 se obrázky převádí ze vstupního do výstupního barevného profilu. Tzn. ne jen RGB > CMYK, ale profil1 > profil2. Na Linuxu to Scribus pravděpodobně převádí pomocí Imagemagick, na Windows netuším.2. Dobře.3. Dobře.4. Dobře.5. To je docela dost. Nevíte proč?6. Záleží, jak je soubor vytvořen. Tady obecně těžko poradím. Obsahuje záhlaví speciální efekty nebo filtry?7. Tabulky vytvářím přímo ve Scribusu a nebo je importuji v PDF resp. SVG. Neměl byste zdrojové soubory? (Jestli problém přetrvává, prosím do nového vlákna)To věřím. Určitě se s výsledkem pochlubte :-).Doplňkový dotaz: Proč používáte jako výstup z Inkscapu EPS a ne PDF?K novému příspěvku:Určitě sem pak napiště řešení pro ostatní uživatele.JPG obrázek byl vytvořen přímo ve fotoaparátu a nebo se jedná až o verzi z GIMPu?Aplikujete na obrázek nějaké filtry? Jestli ne, Inkscape zachová původní rozlišení obrázku. Volba "Rasterize filter effects" platí jen pro efekty (blur a obrázky, které mají nějaké filtry). Můžu se podívat na zdrojový soubor? (Klidně jen v soukromé zprávě).

Anonymní uživatel
    Host

Dobrý den, tak máme za sebou první úspěšné vydání zpravodaje.Požadavek tiskárny byl PDF, vše ve CMYK a grafiku minimálně 300 DPI.Naleznete jej na http://www.bela.cz v odkazu zpravodaj. Je to únorový v roce 2011, který byl udělán ve Scribusu (lednový byl dělaný ve Wordu a po tisku vypadal mnohem hůře než v tom PDF a ještě to musel grafik celé předělávat, proto jsem přešel na Scribus).A postup (SCRIBUS dále jen SC verze 1.3.9):Texty - poslané ve Wordu či čímkoliv jiném. Zkopíruju jen do poznámkového bloku a pak vložím do SC, abych nepřenášel formátování. To už pak dělám přímo v SC.Obrázky-pokud chci udělat či upravit bitmapový obrázek(jpg, gif, bmp) dělám to v GIMPu. Všechny obrázky, fotky apod. po té převedu do CMYKu. Dělám to ve FASTSTONE dám uložit jako tiff a ve "Volby" pak nastavím CMYK a komprese JPG. (tiff dělá menší problémy, jpg se mi občas zobrazoval špatně).Obrázek pak v plném rozlišení(!) vložím do SC, kde jej můžu zvětšovat či zmenšovat, ale sleduji aby mi rozlišení nekleslo pod 300 DPI.Grafiku-křivky svg, pdf - tuto vytvořím či upravím v INKSCAPE. Pak ji přímo z INKSCAPE vytisknu jak PDF přes virtuální tiskárnu PDF CREATOR. Po té ještě jednou, kde nastavím výstupní formát CMYK. Když to udělám hned, tak mi to nejde, vyjde to ve RGB, ale nevadí. Do SC to vkládám do obrázkového rámu.Tabulky- stejným postupem tvořím i tabulky. Vytisknu je přímo z Wordu či Excelu přes PDF CREATOR (opět po druhé jako CMYK pokud tabulka obsahuje barvy) a opět do SC vlkádám do obrázkového rámu.Dále je třeba:Menu úpravy->barvy - všechny barvy převést na CMYK (poznáte i podle ikonky vedle barvy), pokud chcete použít novou barvu, rovněž ji vytvořit tady ve CMYK.Nastavení EXPORTU SC:- Všeobecné - PDF 1.3, rozlišení pro EPS grafiku 2400 DPI, zatrženo Vlož PDF & EPS soubory Experimentální, metoda komprese bezztrátový - ZIP, Maximální rozlišení obrázku 300DPI(aby se  zmenšila velikost PDF)- Písma - vložit vše- Barva - plánovaný výstu TiskárnaNastavení dokumentu:- Správa barev - aktivovat (profily můžete nechat tak a nebo Vám možná tiskárna něco doporučí)Snad jsem napsal vše důležité. Při první tvorbě jsem si nainstaloval trial ADOBE PRO a tam se pomocí SHIFT-X spustí předtisková kontrola, která odhalí chyby. Tím jsem odladil výstupní formát, protože jinak se nedá zkontrolovat, zda máte vše ve CMYK a správném DPI.

otula
    Účastník

Ad tabulky: když jsem to četl, říkal jsem si, jak je to skvělý nápad, mnohem jednodušší než složitá cesta přes eps, ale průšvih je, že Scribus pdf vkládaná přes obrázkový rám narastruje. A tabulku v pdf vloženou přes import vektorového souboru zdevastuje…EDIT: ale teď mne v souvislosti s tím napadlo řešení, které je maximálně jednoduché a funguje krásně:

• Udělal jsem si tabulku ve Writeru a soubor exportoval do PDF
    • Toto PDF jsem příkazem pdftops (z balíčku poppler) převedl na postscript
    • Výsledný soubor jsem naimportoval do Scribu a výsledek je naprosto bezchybný
    • enjoy 8)

otula
    Účastník

A ještě dál: takto vložený postscriptový soubor má velikost celé stránky writeru, což sice není technicky problém, ale příjemné také ne. Po převodu tohoto ps na eps pomocí příkazu ps2eps z balíku texlive má vektorově naimportovaný soubor velikost pouze oné obsažené tabulky, přičemž veškeré formátování včetně českých fontů zůstane bezchybně zachováno – takže bych si dovolil považovat to za nejlepší způsob importu tabulek do Scribu  🙂

Anonymní uživatel
    Host

Dobrý den, já právě pak použiji při exportu „Vlož PDF & EPS soubory Experimentální“ a tím se mi tabulka vloží jako křivky, takže s tímto nemám problém. Je to sice „experimentální“, ale nikdy mi to neudělalo problém. Takže vyberu klidně část tabulky a dám tisk výběru před PDF Creator a pak to vložím jak potřebuji. Při vkládání EPS mi to dělalo problém s českými znaky a barvami, takhle je to přesně jak z to PDF vypadá.

Michal Hlavatý
    Účastník

Robertovi: To je dobře, že se vše nakonec podařilo vyřešit. Díky za odkaz.Ještě přidám pár poznámek, které ušetří čas:Texty - Není nutné vkládat přes poznámkový blok. Vložením textu Ctrl+A, Ctrl+C, otevřít Editor textů, Ctrl+V se styly nevloží.Grafiku-křivky svg, pdf - Pro první export do PDF bych raději použil Uložit jako - PDF přímo v Inkscape - jde nastavit i několik dalších parametrů. PDF Creator vyzkoušený nemám, ale výstup z virtuální tiskárny je obecně horší než výstup přímo z Inkscape (vyzkoušeno v Ubuntu).Pro kontrolu rozlišení obrázků v dokumentu slouží Předtisková kontrola.Otulovi: Metod vkládání tabulek je víc. PDF je asi nejrychlejší způsob a funguje velmi dobře. Pokud je potřeba tabulku ve Scribusu navíc editovat, je možné PDF převést např. v evince do SVG.

otula
    Účastník

Robert: tak to jde také, ale Evince (často používaný prohlížeč v linuxových distribucích) takto vloženou tabulku nezobrazí (alespoň mně ji nezobrazil, možná také záleží na tom, čím bylo PDF vytvořeno)Michal: metod je určitě více, ale když jsem hledal jak na to po netu, vždy jsem se dostal ke stejnému postupu, a to přes OOo Draw, což je postup šílený a omezeně funkční. Ohledně vkládání PDF - jak jsem psal v příspěvku výše - nikdy mne nenapadlo jít touto cestou, takže si cením toho nakopnutí, že to tak jde, i když vložení jak přímé, tak přes obrázkový rám jsem shledal jako problémové. Kdežto popsaným způsobem vytvořený eps je absolutně bezproblémový. Samozřejmě to nikomu nevnucuji, ale třeba tento způsob bude vyhovovat i někomu dalšímu, kdo do tohoto vlákna nahlédne, což by naplnilo smysl toho, proč ho sem píšu  🙂

Michal Hlavatý
    Účastník

To, že se nezobrazí vložené PDF v evince je problém sestavy PDF z OpenOffice, Scribus, evince. Bohužel nevím, kde to nefunguje. PDF vytvořené v jiném programu (např. Inkscape) funguje bez problémů, stejně jako zobrazení v jiném prohlížeči (např. Adobe Reader). Jestli potřebuji vložit PDF z OpenOffice do Scribusu a zobrazit v evince, nejdřív PDF přeměním na SVG.Lecos jde také vytvořit přímo ve Scribusu.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 20)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.