PDF formulář + adobe reader verze 10.1.0

Forums Fóra Scribus, program pro DTP a sazbu PDF formulář + adobe reader verze 10.1.0

Označeno štítky: ,

Aktuálně je na stránce zobrazeno 14 příspěvků - 1. až 14. (celkem z 14)
  • Autor
    Příspěvky
  • #155
    Anonymní uživatel
    Host

    Dobrý den. Mám ve Scribusu 1.3.9 vytvořené formuláře, do kterých připravuju data ve formě souboru xfd.ve formuláři používám téměř jen fonty Arial. Do verze Adobe Readeru 9.5 nebyl se zobrazováním dat žádný problém. Ve verzi 10.1 jsou data jen různě se překrývající směs čtverečků a znaků. Samotný formulář  je OK. Operační system  win XP SP3.Dá se z toho odhadnout , kde by mohla být zrada?            Dík.  AnnaD

    #627
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Dobrý den,jako první bych zkusil přenastavit vkládání fontů při exportu (Uložit jako PDF > Písma).

    #628
    Anonymní uživatel
    Host

    Dobrý den. Přenastavit vkládání fontů znamená nevkládat tam žádné?  AnnaD

    #629
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Naopak – ty, které jsou ve vyplňovacích polích vkládat jako „Písma k vložení“. Zvětší se sice velikost PDF, ale mělo by to být řešení na jistotu.Možná by taky stálo za pokus vyzkoušet Scribus 1.4.

    #630
    Anonymní uživatel
    Host

    Dobrý den.Scribus 1.4 jsem si stáhla, ale nic se nezměnilo. Písma vždy vkládám a používám téměř výhradně Arial. V konkrétním případu, který jsem kontrolovala je:při exportu ze Scribusu  do PDF  jsou vložena písma - Arial Bold, Arial Regular a Arial CE Bold.Když se podívám v Adobe Readeru X ve  vlastnostech  jsou tam písma Arial-Bold MT, ArialMT , Helvetica - skutečné Arial MT , ZapfDingbats - skutečné AdobePiStd.Netuším jak jsem ty poslední dvě tam dostala a předpokládám, že problém je to poslední.Pokud stejný soubor otevřu Adobe Readerem 9.5 mám tam stejné písma, ale v polích formuláře se zobrazují normální české znaky.    Díky za odpovědi      AnnaD

    #631
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Protože Adobe Reader 10 není pro Linux, bohužel nemůžu testovat výstup. Pomohl by mi screenshot, vyexportovaný PDF soubor a zdrojové soubory (klidně jen do soukromé zprávy).Podle toho, co píšete bych řekl, že Adobe Reader nemá k dispozici font, který je použitý pro vyplňování polí. Starší verze Adobe Readeru měla asi nějaké automatické náhrady fontů.Zkusil bych např. vložit Helveticu do PDF souboru a nebo změnit font, kterým se vyplňují formulářová pole.

    #632
    Anonymní uživatel
    Host

    Dobrý den.Požadované soubory můžu jistě poslat, ale chvíli bude trvat než zase zpět nainstaluju Adobe Reader 10.U formulářových polí používám písma Arial (jsou to papíry na finančák, sociálku apod a nemusí být speciálně graficky vyšperkované , jen slušně čitelné ) . Písmo Helvetica vložit nemůžu, nemám ho v systému. Ani to písmi ZapfDingbats nemám a netuším na základě jakého parametru ho při exportu do PDF vyžaduje . Můj odhad je, že Helvetica problém asi není - nahradí ji ArialMT, spíš je problém to ZapfDingbats - ten nahrazuje AdobePiStd. A vypadá to,že tyto písma přidává ke každému souboru. Vyrobila  jsem zkušební, kde není nic jiného než dvě formulářová pole písmo Arial a byla přidaná taky.  AnnaD

    #633
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Dobrý den,soubory mi klidně pošlete. Podívám se na ně.To, proč chci zkusit vložit Helveticu má praktický důvod. Jestliže vše bude bez problémů fungovat, problém je v nahrazování fontů v Adobe Readeru (systému). Bylo by nutné font vložit a nebo nastavit jiný font- buď z výběru a nebo zkusit přepsat font přímo ve zdrojovém souboru na Arial.Helvetica je výchozí font formulářových polí (tam, kam uživatel vpisuje text) a Zapf Dingbats font, kterým jsou napsané různá zaškrtávací pole, křížky atd.

    #634
    Anonymní uživatel
    Host

    Dobrý den.Metodou pokus omyl jsem zjistila, že když při exportu do PDF zadám příznak Kmopatibilita : PDF 1.3namísto dříve používaného PDF 1.4  problémy se buď zmenší  nebo zmizí. Když je v systému nainstalované písmo Helvetica použije se pro pole formuláře, ale nezobrazily se některé české znaky a písmo se mi zdálo výrazně větší. Když jsem písmo Helvetica odstranila , použilo se jako náhradní Arial a vše už bylo česky. Velikost se mi také zdála trochu divná, ale tak výrazný rozdíl to nebyl. Myslela jsem si , že když pro formulářové pole zvolím nějaké písmo a jeho velikost, že tenhle výběr zůstane platný i pro pdf soubor. Zůstane aspoň nastavená velikost písma? Takže mně teď čeká probrat všechny formuláře , opravit velikost některých rámců (scribus 1.4 u některých hlásí přetečení i  když verze 1.3 nic nenamítala)  a provést exporty.Děkuji za trpělivost            AnnaD

    #635
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Dobrý den,můžete otestovat, zda vůbec Helvetica české znaky obsahuje. Jestliže to vyzkouším např. zde (TrueType pro Windows), některé znaky chybí. Takže to může být i fontem.Prostudoval a vyzkoušel jsem si výběr písma.

    • V PDF 1.3 vybrat font nejde (vybere ho systém resp. Adobe Reader). Velikost jde vybrat.
    • V PDF 1.4 a 1.5 jde vybrat obojí, ale jestli je problém s diakritikou v Adobe Readeru 10, k ničemu Vám to asi nebude.

    Přetékání rámců ve Scribusu 1.4 (u dokumentů vytvořených v některé z dřívějších verzí) je způsobeno změnou nastavení vzdálenosti fontu od okraje rámce. Bohužel předělání se v tomto případě vyhnout nejde.

    #636
    Anonymní uživatel
    Host

    Dobrý den.Vyzkoušela jsem číst poslané soubory Adobe Readerem X  s výsledkem:- všechny soubory PDF_1-4 a PDF_1-5 zobrazovaly zadávané znaky jako změť překrývajících se znaků  - např. místo "a" se zobrazí "D" trochu oříznuté zprava, namísto mezery levá hranatá závorka (obecně asi  malé písmena bez diakritiky se zobrazí jako nějaké jiné písmeno, ale velké a většinou se překrývá s obdélníčkem, písmena s diakritikou se zobrazí jako obdélníček - ale nezkoušela jsem dopodrobna)- soubory PDF_1-3 s písmem Times nezobrazovaly dobře písmena "ě, č, ř"Zůstanu asi u exportu do PDF 1.3  a u písma Arial .Ještě jednou děkuji                AnnaD

    #638
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Dobrý den,tak to je špatné.Zkusím to prokonzultovat s vývojáři Scribusu. Skoro to ale vypadá na problém Adobe Readeru.M.

    #1618
    hele
    Účastník

    Prosím, nemáte někdo doporučení pro tvorbu pdf formulářů, aby byly co nejuniverzálnější (windows,mac,linux)?
    Pro tvorbu formuláře používám Adobe Acrobat a chci, aby výsledek byl bezproblémový i pro Linuxáře. Mělo by to být bezpatkové písmo, vyhovuje Arial i Helvetica (výchozím písmem pro vyplňovací pole v AA je Helvetica, připravovat formuláře ve Wordu je ideální v Arialu).
    Tady čtu o obecných problémech s diakritikou a odjinud mám info, že linuxové prohlížeče u rozbalovacích seznamů někdy neukazují správně diakritiku, ev. vůbec nedají na první pohled vědět, že se vůbec o rozbalovací seznam jedná.
    Má někdo nějaký užitečný tip?

    #1622
    Michal Hlavatý
    Správce

    Dobrý den,
    v některých případech spíš než o problém platformy se jedná o problémy konkrétního PDF prohlížeče (může být ale i závislý na platformě). Dotaz by tedy měl spíš znít – jak vytvořit PDF formulář pro PDF prohlížeč 1, 2, 3. Takto by bylo nutné otestovat několik desítek prohlížečů a některé i na více platformách.

    Obecná doporučení jsou:
    – používat základní fonty (jsou v nabídce při vytváření PDF pole)
    – vkládat použité fonty do PDF při exportu jako „Písma k vložení“.

    Pěkný den,
    Michal

Aktuálně je na stránce zobrazeno 14 příspěvků - 1. až 14. (celkem z 14)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.