převod textu

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 17)
  • Autor
    Příspěvky
  • #154
    Anonymní uživatel
    Host

    Prosím jak nejjednodušeji lze převést text z .doc do scribusu přes co by to šlo uložit přes jaký program?Lze v scribusu tosknou A5 formát na A3 pro výrobu šité knihy? děkuji za odpověď

    #614
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Podklady v .doc:

    • Vytvořte si textový rámec, vyberte jej, pak

    Soubor | Importovat | Vložit text.... Je dokonce možné si zvolit i kódování a nebo Importovat pouze text (bez formátování).

  • Samozřejmostí je pak jen samotné zkopírování textu klávesovými zkratkami: Ctrl+A, Ctrl+C, Ctrl+V.
  • Další možností je také přeuložit text z .doc do .ODT v OpenOffice.org nebo LibreOffice a to následně importovat do Scribusu.
  • Myslíte impozici? Jestli ano, tak ta už se řešila zde a zde.

#615
otula
Účastník

Michale, Scribus neumí importovat wordovský *.doc - takže pro tazatele: doc otevřít v OO.org (nebo některé jeho odnoži) a uložit jako *.odt, který lze následně naimportovat do Scribu. Při této proceduře je ideální doinstalovat si do office rozšíření typoJTB http://www.volny.cz/macrojtb/typoJTB.html a nechat s ním zrovna dokument projet.

#616
Michal Hlavatý
Účastník

Otulovi: Umí. Raději jsem to ještě přímo vyzkoušel. Bohužel se ale importuje jen text (bez formátování). Píše se o tom i na Scribus Wiki.

Importing from selected formatted files, such as ODT, HTML, CSV. There are other file formats such as DOC files which can import only the text without any formatting.

#617
otula
Účastník

A přes jaké nastavení, Michale? Zkoušel jsem to přes všechny možné filtry, a neúspěšně.EDIT: A jo, už jsem si to našel v oné Wiki: if you have installed antiword - no jo, ten nainstalovaný nemám, což byl důvod, proč jsme se v tomto neshodli  🙂

#619
Michal Hlavatý
Účastník

Hlavní je, že jsme se nakonec domluvili  :).Příště si raději přečtu celý text.Alespoň jsem se také něco nového dozvěděl (je potřeba antiword a neumí to styly).

#620
otula
Účastník

🙂

#621
Anonymní uživatel
Host

Prosím o ještě jednou ty odkazy na impozici nějak mi to nejde najet které místa to přesně jsou? Tedy nevím přesně co to je impozice ale potřebuji na tiskárně si vytisknou 2x archy A3 papír aby jsem to poskládal na A5 knihu tedy po 16stránkách A5 atd. toto mi nevytiskne žádný pdf. ani docDěkuji za uvedení do problematiky takže žádný import neexistuje který by zanechal formáty? jak to funguje se styly jsou zde někde také? Když jsem zkoušel scribus tak jsem si dal novou stránku a import se mě provedl do jen jedné stránky to se vkládá po jedné stránce? mám knihu 360 stránek tak to bych dělal celý den 😀 děkuji za radu

#622
otula
Účastník

Prosím o ještě jednou ty odkazy na impozici nějak mi to nejde najet které místa to přesně jsou? Tedy nevím přesně co to je impozice ale potřebuji na tiskárně si vytisknou 2x archy A3 papír aby jsem to poskládal na A5 knihu tedy po 16stránkách A5 atd. toto mi nevytiskne žádný pdf. ani doc

Ty odkazy normálně fungují. A jinak impozice je právě to, co potřebuješ. Scribus sám ji ale neumí. Pokud nepotřebuješ spadávku, tak se to dělá dodatečně jiným programem, například pomocí psutils. Rychlým googlením je popis například zde: http://www.grafika.cz/art/pdf/ps_utils.html

jak to funguje se styly jsou zde někde také?

Ano. F3

Když jsem zkoušel scribus tak jsem si dal novou stránku a import se mě provedl do jen jedné stránky to se vkládá po jedné stránce? mám knihu 360 stránek tak to bych dělal celý den 😀 děkuji za radu

Opravdu chceš dělat 360stránkovou knihu ve Scribu? Osobně to nepovažuji za dobrý nápad. Pokud se jedná o klasickou knihu, doporučil bych podívat se na LaTeX

#623
Anonymní uživatel
Host

mě to je jedno v čem to udělat právě že hledám v čem to dělat mám to ve wordu ale nedokážu to vytisknout jak jsem psal jestli existuje ten  tisk jiným způsobem tak to musím vyzkoušet jde o to abych to jen vytisknul a zas na přesnosti netrvám proto se ptám je ten LaTeX freeware? díky

#624
Anonymní uživatel
Host

Otevřel jsem si stránku http://www.grafika.cz/art/pdf/ps_utils.htmla chtěl jsem si stáhnout program ftp://ftp.tardis.ed.ac.uk/users/ajcd/psutils-p17-a4-nt.zipjenže mě to hlásí že místo to nenašlo jak se vlastně jmenuje ten program PS utils? nebo Miklax16? odkud to mohu stáhnout? díky trochu se v tom nevyznám ale to co jsi mi ukázal je perfektní věc to potřebuji tam se dá tisknout pdf a to já potřebuji

#625
Michal Hlavatý
Účastník

Formáty zachová postup: otevřít soubor .doc v OpenOffice.org nebo LibreOffice a následný import do Scribusu pomocí Soubor | Importovat | Vložit text…. Scribus po importu vytvoří styly odstavců, takže je pak dodatečně možné vzhled dokumentu rychle změnit (ale musíte používání stylů striktně dodržovat). Text se bude importovat podle označeného textu. Ve Scribusu pak musíte vytvořit na stránkách textové rámce a zřetězit je.Při vytváření nového dokumentu si styly ve Scribusu musíte vytvořit sám.360 stran např. beletrie by při dobrém návrhu šablony a na trochu silnějším stroji šlo.Osobně bych zvážil konverzi .doc do LaTeXu v LibreOffice a následné doladění vzhledu, ale jestli LaTeX vůbec neovládáte, je tento postup pro Vás neefektivní.Přemýšlím, jestli by nebylo nejjednodušší zkusit impozici online (bohužel to nemám vyzkoušené) na: http://www.imposeonline.com/

#626
otula
Účastník

Dá se stáhnout například zde: http://www.ctan.org/tex-archive/support/psutils/ (pro Windows je ten s „nt“ v názvu).Co se LaTeXu týká, je to více, než freeware, má svobodnou licenci, šikovná implementace pro Windows je například MikTeX. Psaní textu je potom srovnatelné s psaním (jednodušší než) HTML, tady mám například ukázku toho, jak mladej píše do školy čtenářský deník, který jsem mu připravil. A výsledek z toho pak vyleze takovýto (samozřejmě má i titulní stránku, a obsah se generuje automaticky ze všech vložených knih) - bezvadně vysázené PDF.Ale pravda je ta, že je potřeba se naučit základy, což není otázka půl hodiny. Pokud bys měl s výsledkem z PSUtils nebo Michalem doporučeného online nástroje (předpokládám, že také interně využívá PSUtils) problém, zkus tu knihu uložit do PDF exportem z LibreOffice a zkusit to znovu (pamatuji, že jsem měl s PDF dokumenty z MS produktů problémy).Co se Scribu týká, osobně bych v něm 360stránkovou knihu nedělal. Leda, že bych měl masochistické sklony. Scribus je vhodný na několikanásobně menší publikace a používá se na věci, kde potřebuješ mít kontrolu nad přesným umístěním prvků na stránce (tedy různé katalogy či časopisy).Asi bych doporučil udělat to v LibreOffice

#637
Anonymní uživatel
Host

Děkuji za velice odborné školení a velice děkuji za uvedení do problematiky tisku a všeho kolem konečně jsem si trochu uvědomil na co co je děkuji mnohokrát za důležité info!!! Výsledek = miktex jsem si nainstaloval a v průběhu času si to vyzkouším ja jste mě radili opravdu scribus je je nelepší na na vytváření obalu nebo opravdu detailních věcí takže dobré vědět ale pro mě je zatím nejlepší  http://www.imposeonline.com/ vyzkoušel jsem a je to super opravdu to dobře funguje tak jak to člověk potřebuje takže to je ideál pro mě když to už mám hotové ve wordu a znám ho detailně jelikož používám hodně macro tak to je zatím pro mě nejsnadnější cesta díky moc!!!

#645
Anonymní uživatel
Host

tohle je paráda … taky moc děkuji … jsem se toho dověděl tedy hodně…  😉 😉

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 17)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.