Průšvih. Černá není černá

Forums Fóra Scribus, program pro DTP a sazbu Průšvih. Černá není černá

  • Toto téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel otula a poslední změna proběhla před 8 roky a 6 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 příspěvků - 1. až 6. (celkem z 6)
  • Autor
    Příspěvky
  • #216
    Anonymní uživatel
    Neaktivní

    POsleli jsme první zkušební PDF do tiskárny a vrátili nám to s těmito připomínkami.1. Černá není černá, ale složená z CMY barev. Veškerý černý text! To by bylo netisknutelné.Mám nastavenou BLACK. Ještě je tam barva COOL BLACK - na monitoru vypadají obě stejně 🙂 Pomůže to? Nebo jak to mám předelat na černou?2. Méně zavažný - obrázky jsou v RGB, pokusím se je GIMPem uložit ve CMYKu, ale to oni umějí konvertovat taky, jen pak nezaručí WYSIWIG.3. Při zakládání jsem zadal formát A3, ale tvrdí mi, že je to větší. V tiskárně to mohou zmenšit a vpoho, ale stejně mě vrtá hlavou, jakto....Dík za pomoc hlavně s tím prvním průšvihem.

    #838
    otula
    Účastník

    Ono je u těch černých barev zobrazeno, jak jsou skládány (tooltip po najetí kurzorem). U Black mám CMYK 0 0 0 100, u Cool Black 60 0 0 100, u Rich Black 60 40 40 100… Takže ta obyč. černá by neměla být skládaná. Mně ale vychází spíš šedá, než černá, takže něco není úplně v pořádku. Ten problém jsem řešil předefinováním černé na RGB 0 0 0, což dává lepší výsledek.

    #839
    Anonymní uživatel
    Neaktivní

    To jsem měl všechno dobře. Ale po asi dvou hodinách zkoumání jsme objevil v nastavení dokumentu > PDF generování je okénko VÝSTUP. A tam jsem měl web/obrazovka.Prdl jsme tam TISKÁRNA a s napětím očekávám, co mi z tiskárny přijde za odpověď

    #840
    otula
    Účastník

    Schválně jsem teď zkusil porovnat tiskové výstupy jednotlivých černých, a ta cool black mi vycházela jako nejčernější, zatímco obyčejná black má do černé daleko…

    #841
    Anonymní uživatel
    Neaktivní

    Jenomže písmo nemůžeš udělat cool black ani nijak jinak než CMYK = 0,0,0,100. Protože soutisk barev není NIKDÝ absolutní a tudíž by měl text barevný okraj. Solidní tiskárna ti to prostě neveme a odmítne zakázku za 120 tisíc. Mluvím o profi tisku.Nicméně výše uvedená rada zapůsobila a je to OK. 🙂 Asi by to chtělo prdnout do nějakého návodu.

    #842
    otula
    Účastník

    Tu radu jsem zde před časem sám obdržel 🙂 Aspoň, že pomohla 🙂

Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 příspěvků - 1. až 6. (celkem z 6)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.