Rámeček vně obrázku

Forums Fóra Scribus, program pro DTP a sazbu Rámeček vně obrázku

• Toto téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel otula a poslední změna proběhla před 11 roky a 2 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 8 příspěvků - 1. až 8. (celkem z 8)
  • Autor
    Anonymní uživatel
    Host

Tohle je možná trochu banální dotaz, ale vrtalo mi to nějakou dobu hlavou. Potřeboval bych udělat rámeček kolem obrázku. Zadání je, zdá se, jednoduché a dalo by se vyřešit nadefinováním barvy a typu čáry u obrázkového rámce. Problém je ovšem v tom, že rámeček není kolem obrázku, ale na hraně obrázku. Tj. pokud zvětším tloušťku čáry tak mi leze i do obrázku (čára tlustá 4 pt je 2pt v obrázku a 2 mimo něj.Existuje nějaký způsob, jak donutit čáru růst mimo obrázek? Tuším že v Illustratoru se to dalo definovat (obrys je na hraně, uvnitř nebo vně hrany). Jako možnost by asi byla editace tvaru obrázkového rámce. Pokud ho upravuji (v části "Tvar" zvolením možnosti "Upravit"), mám možnost "nafouknout" rámec o zvolenou hodnotu, ovšem rámec roste ne od středu na všechny strany symetricky, ale jenom s obrázkem zarovnaným na levý horní roh.Exituje pro tyto účely nějaký jednoduchý postup, nebo je to takto kostrbaté...?Díky za tip!

Michal Hlavatý
    Účastník

Dobrý den,pokud vím, danou funkcí Scribus zatím nedisponuje.Asi nejrychlejší způsob je zvětšení rámce pomocí "Upravit" a následný posun obrázku v rámci ve Vlastnosti > Obrázek > X-Poz, Y-Poz.Jestli je to funkce, kterou potřebujete často, vyplatí se vám na to vytvořit skript.

Anonymní uživatel
    Host

Děkuji moc za odpověď, myslel jsem si, že by to tak mohlo být…

otula
    Účastník

Já bych si k tomu dovolil podotknout, že s tímto přístupem člověk narazí na dost zásadní problém, a to, že si znemožní ořezávat obrázky přímo ve Scribu (mám na mysli takové to ofikávání o jeden dva tři milimetry kvůli textu), takže obrázky bude nutné při jakékoliv drobnosti editovat externě. A pokud bude potřeba zase ten milimetřík přidat, tak opět začít znovu z původního zdrojového obrázku. Ono by to teoreticky fungovalo, Scribus totiž podporuje kromě „tvaru“ (shape) a „obrysové čáry“ (contour line) také ořezovou cestu (clip path), jenže problém je, že tato ořezová cesta se ve Scribu nedá editovat. Je možné ji pouze naimportovat už jako součást obrázku a potom použít, či nepoužít.Pokud by ve Scribu šla vytvořit a editovat, nebyl by problém oříznout obrázek pomocí této cesty, upravit "tvar" do podoby, jak má vypadat rámeček (a obkreslit ho) a pomocí obrysové čáry si zabezpečit správné obtékání textu. Bohužel to (zatím?) nelze.

Michal Hlavatý
    Účastník

Nahlášené to nejspíš není (nenašel jsem to v bug trackeru), takže se o přidání možnosti editování ořezové cesty neuvažuje. Zjistím o tom více informací a případně nahlásím jako požadavek na novou funkci – možnost editovat ořezové cesty přímo ze Scribusu.

otula
    Účastník

Michale, to by bylo bezva. Pokud to budete hlásit jako požadavek, byla by dobrá nejenom editace naimportované cesty, ale také i vytvoření této cesty přímo ve Scribu (on se ve Scribu pro tuto funkci de facto využívá „tvar“).

Michal Hlavatý
    Účastník

Nahlášeno jako bug 0010380.

otula
    Účastník

Díky.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 8 příspěvků - 1. až 8. (celkem z 8)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.