Rychlost Scribusu

Forums Fóra Scribus, program pro DTP a sazbu Rychlost Scribusu

 • Toto téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Anonymní uživatel a poslední změna proběhla před 11 roky a 6 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 příspěvků - 1. až 6. (celkem z 6)
 • Autor
  Příspěvky
 • #135
  Anonymní uživatel
  Host

  Dobry den,pracuji jako grafik a nekteri moji klienti chteji pripravit mnohostrankove publikace. Prevazne jsem delal grafiku v Inkscapu, bohuzel vytvorit v nem mnohastrankovy dokument a editovat ho je beh na pomerne dlouhou trat. Proto jsem chtel zacit pouzivat Scribus (Scribus 1.4.0rc2). Aplikace se zda byt v poradku po vsech strankach, bohuzel jeji beh je neuveritelne pomaly. Kdyz jsem pracoval v Adobe Indesignu, tak nejdele trvalo nacitani programu a pak uz to doslova litalo, bohuzel Scribus pri prechodu na A-Master page trva temer 10s nez se vykresli strana na ktere je vektorove pozadi a paginace. O editaci textovych poli ani nemluvim. Chci  se zeptat jestli neexistuje zpusob jak zrychlit beh tohoto, jinak skveleho, programu?Konfigurace PC:Intel Core i7 620M s frekvencí 2,66 GHz4 MB L3 Cache, 2 jádra, 4 threadyIntel Turbo Boost s frekvenci 3,33 GHzOperační paměť:1x 4 GB DDR3 1066 MHzOperační systém:Microsoft Windows 7 Professional 64bit

  #553
  Michal Hlavatý
  Účastník

  Dobrý den,reakční doba je skutečně dlouhá (na to, jaký máte hardware). Co můžete zkusit:

  • Jako výchozí si nastavit nízké rozlišení u vykreslování obrázků v Nastavení (dokumentu) > Nástoje > Obrázky > Náhled v nízkém rozlišení.
  • Sázet dokument po menších částech.
  • Zkusit 64bitovou verzi Scribusu na Linuxu (třeba má někdo dual-boot a může k tomu říct víc).

  #554
  otula
  Účastník

  Dualboot nemám ani omylem, ale takové šílené odezvy rozhodně nemám (64bit Arch Linux, aktuální SVN verze Scribu). Jenže ono také záleží na tom, jak velké dokumenty člověk zpracovává a kolik grafiky v nich je. Pokud by tazatel byl ochoten někam uploadnout dokument (samozřejmě včetně všech vložených zdrojů), mohu testnout, zda mi to bude běhat výrazně rychleji, nebo nikoliv.

  #555
  Anonymní uživatel
  Host

  Pokud byste měl grafickou kartu nvidia řady GeForce 8xxx a vyšší, která podporuje CUDA architekturu *, může to urychlovat chování InDesignu (pokud máte CS5+). Scribus pokud vím využívat CUDA neumí. To je rozhodně náskok pro ID pokud chcete rychlost obou srovnávat.*CUDA: technologie nvidia, zjednodušeně se jedná o rozložení výpočetních operací mezi CPU a čipy GPU, čímž můžete získat pro výpočty několik dalších jader.

  #559
  Anonymní uživatel
  Host

  CUDA je dobrý?

  #566
  Anonymní uživatel
  Host

  Rychlost Scribusu není ideální, pokud má dokument více stran (cca přes 50) a složitou grafiku (komplikované vektory nebo velké bitmapy). Celé by se to mělo zlepšit, až autoři přepíší textový engine, ale to se spíše plánuje, než že by se na tom už pracovalo. Nicméně sám Scribus používám a jde s tím žít. Co mi pomáhá pro zrychlení odezvy?

  • používám poslední rc verzi Scribusu (1.4.0.rc5)
  • používat inteligentně vrstvy (vrstvy, na kterých nepracuji, skrývám, zatímco vrstvy, na kterých pracuji, zobrazuji jako wireframe)
  • jak bylo doporučeno, náhled obrázků nastavuji v nízkém rozlišení
  • sadu komplikované vektorové grafiky (logo apod) - pokud je to možno - složím pomocí "combine polygons", čímž vznikne jediný polygon
  • pokud vkládám eps do obrázkového rámu (nikoli importuji jako vektory), renderuje se eps do bitmapy pomocí externího interpreteru (gs), ten lze vyladit zapnutím paralelní interpretace (podstatné urychlení pro vícejádrové cpu) a nastavením pamětí (podle RAM pc), čímž se dosáhne celkového urychlení operací vkládání eps do rámce nebo exportu do pdf v některých případech až dvojnásobek

  Dále je vhodné všechny potíže (nejen s rychlostí) hlásit na http://bugs.scribus.net/ a komunikovat v konferenci scribus@lists.scribus.net Některé problémy vývojáři opravují obratem a celkově jsou vstřícní. Srdečně zdravíOndřej Němeček.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 příspěvků - 1. až 6. (celkem z 6)
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.