Sazba textu a jeho typografie.

Forums Fóra Scribus, program pro DTP a sazbu Sazba textu a jeho typografie.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 příspěvky - 1. až 3. (celkem z 3)
  • Autor
    Anonymní uživatel
    Host

Dobrý den.Texty sázím v systému LaTeX. Jsem zvyklý si vytvořit šablonu a dále řešit jen text. Mám před diplomovou prací a zajímalo mě, jestli neexistuje pohodlnější způsob přípravy dokumentu (ne jen závěrečné práce, ale například časopisu, plakátu a podobně), hlavně mě zajímá grafika, která je v LaTeXu docela komplikovaná.Jako výstup volím vždy PDF. Lze tisknout, nahrávat přílohy, využívat záložky a jde přečíst všude.LaTeX má takovou specifickou věc a tou jsou slitky. Podle toho vždy poznáte vysázený dokument tímto způsobem.Ovšem tuto věc jsem nenašel v dokumentech vysázených v systému Scribus.http://www.exoplanety.cz/download/3_2011.pdf (slovíčko "definice")http://www.openmagazin.cz/pdf/2011/openMagazin-2011-07.pdf (slovíčko "Office")Také jsem si všimnul, že se slitky nepoužívají ani u prezentací vytvořených balíkem beamer (toto se týká pouze LaTeXu) (to jsem řešil jinde a došli jsme k závěru, že se jedná o umýsl tvůrců balíku).Kde je tedy ten zakopaný pes?Když by měli být slitky oficiálně správně pro sazbu dokumentu, proč nejsou v dokumentech vysázených ve Scribu?Jsou slitky nutné? Povinné? Zbytečné?Děkuji.

Michal Hlavatý
    Účastník

Dobrý den,sazba dokumentu ve Scribusu se od LaTeXu dost liší. Zatímco LaTeX nabízí spoustu automatizujících funkcí a např. perfektní podporu rovnic, Scribus zase rychlý a efektivní způsob vytváření šablon a lépe přístupné nastavení výstupu do PDF souboru. U LaTeXu se skutečně po vytvoření šablony nemusíte už skoro o nic starat. U Scribusu s tím nepočítejte. Na výrobu kvalitní šablony a vlastní sazbu musíte mít poměrně dost znalostí o typografii. Na druhé straně je to vyvážené větší svobodu při vytváření návrhu.V praxi ve Scribusu vytvoříte prakticky cokoliv, otázka spíš je, jak efektivně. To se liší dokument od dokumentu (strukturování, grafika, odkazy, ...), takže není možné odpovědět s obecnou platností. Na letáky, postery, plakát si myslím, že Scribus nemá ve světě open source konkurenci. U časopisů záleží na typu grafiky - některé vytvoříte lépe ve Scribusu, některé v LaTeXu (nebo spíš TeXu). Na knížky je možné použít také oba nástroje - LaTeX na ty technické (vzorce), se spoustou odkazů, ale na graficky zaměřené potřebujete Scribus. Sazba je ale mnohem více závislá na schopnostech sazeče. Spoustu věcí si totiž musí ohlídat sazeč sám.Slitky nejsou jen věcí LaTeXu. Využívá je každý profesionální DTP nástroj. Pomocí plug-inu jej umí přidat např. i LibreOffice, Inkscape s nimi také pracuje. Scribus bohužel automaticky nenahrazuje znaky korektními ligaturami (je to nahlášené v bug trackeru). Je nutné to udělat nástrojem Hledat/Nahradit a nebo si připravit finální podklady již s ligaturami. To, že to ve Scribusu jde můžete vidět např. v novinách Open source & praxe.Slitky zlepšují čitelnost i vzhled dokumentu. Zbytečné to rozhodně není. U nekterých fontů jsou ale ligatury k nerozeznání od dvojice původních znaků.Na co je lepší LaTeX:

• rovnice,
    • spousta odkazů a textu,
    • nefinální dokument.

Na co je lepší Scribus:

• vytváření šablon,
    • nastavení PDF souboru,
    • graficky založené dokumenty.

Abych lépe přiblížil rozdíly obou aplikací, tak přidám i odkazy na dvě ukázky. Tento typ grafiky je vhodný pro Tex a tento naopak pro Scribus.Když bych chtěl srovnat jen kvalitu výstupu z hlediska typografie a práce s fonty (z trojice TeX, Scribus, Office), nemá (La)TeX konkurenci. Za ním je Scribus a na posledním místě pak Office programy.

Michal Hlavatý
    Účastník

Dalším příkladem dokumentu s ligaturami vytvořeného ve Scribusu je např. GUADEC Proposition, Brno.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 příspěvky - 1. až 3. (celkem z 3)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.