Scribus vs. InDesign

Forums Fóra Scribus, program pro DTP a sazbu Scribus vs. InDesign

 • Toto téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Anonymní uživatel a poslední změna proběhla před 3 roky a 11 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 příspěvky - 1. až 3. (celkem z 3)
 • Autor
  Příspěvky
 • #104
  Anonymní uživatel
  Host

  Jsem grafik-amatér středního věku, kterého – dá-li se to tak říci – na „stará kolena“ chytla počítačová sazba a grafika. V zaměstnání jsem se tak „odkukováním“ naučil sazbu nejprve na MACu v programu QuarkPress, později jsem přešel na PC na InDesign s českými popisy.Už ho používám několik let a jsem s ním velice spokojen. Před krátkým časem jsem na webu objevil Scribus, který hodlám čas od času používat v domácích podmínkách pro méně profesionální sazbu soukromého charakteru. Manuál v češtině patrně neexistuje, u některých úkonů se snažím postupovat stejně jako v InDesignu, ale  moc se mi zatím nedaří. Možná ale, že se v případě následujícího dotazu nejedná vůbec o složitou záležitost a že je to jen daň nováčkovské nezkušenosti.Prosím někoho o informaci, zda se - stejně jako ve zmíněném programu - při vytvoření textového nebo grafického rámečku automaticky objeví výběr možností, tj. třeba změna zarovnání textu, změna velikosti, fontu, řezu písma apod. nebo vycentrování grafiky. Zatím se pokouším tyto operace provádět prostřednictvím pravé myši nebo nabídky na liště, ale nedaří se...Díky za jakoukoliv odpověď.Miloš Kajzrlík, Pardubice

  #409
  Michal Hlavatý
  Účastník

  1, Scribus je víc podobný programu QuarkXPress než InDesignu.2, Manuál v češtině skutečně neexistuje. Můžete si vybrat:

  anglický: The Official Scribus 1.3 Manual http://www.scribus.net/?q=official_scribus_1.3_manual_ordering

 • a nebo na scribus wiki http://wiki.scribus.net/index.php/Main_Page můžete najít asi nejucelenější návod http://wiki.scribus.net/index.php/Get_Started_with_Scribus i jeho (částečně přeloženou) českou verzi http://wiki.scribus.net/index.php/Za%C4%8D%C3%ADn%C3%A1me_se_Scribusem.
 • Na wiki jsou i návodná videa. Z externích materiálů zmíním ještě Scribus Creations od Thomase Zastrowa http://www.scribus.cz/stahnout/dokumentace/.Žádná nabídka se objevovat nebude. Velikost/barva... fontu se nastavuje přímo v Editoru textů a nebo (u delších dokumentů) prostřednictvím stylů ve Vlastnostech (F2) a nebo také v Editoru textů. K zarovnání grafiky je výhodné používat Okna > Zarovnat a rozmístit.

#1600
Anonymní uživatel
Neaktivní

Scribus je standardním DTP nástrojem poměrně všestranného charakteru, který si poradí s plakátem, knihou nebo třeba časopisem.

Zpracování bitmapové i vektorové grafiky je ve Scribusu na dobré úrovni. Kvalitní typografie, podpora různých jazyků, bohaté možnosti formátování či nabídka specifických designérských efektů.

Nakonec jsem zvolil Grafické tablety XP-Pen Star 03 ( https://www.xp-pen.fr/product/304.html ) kvůli propojení s Scribusem.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 příspěvky - 1. až 3. (celkem z 3)
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.