Škaredé fonty ve Scribu

Forums Fóra Scribus, program pro DTP a sazbu Škaredé fonty ve Scribu

  • Toto téma obsahuje celkem 35 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Anonymní uživatel a poslední změna proběhla před 13 roky a 8 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 příspěvků - 31. až 36. (celkem z 36)
  • Autor
    Příspěvky
  • #357
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Myslím si, že konverze většinou legální není, ale nejsem právník (bavíme se o komerčních fontech). Osobně mě přijdou licenční podmínky typu „User has to secure that it will be impossible to gain font software by any means or to copy it from these documents.“ jako bič na uživatele, kteří si za font poctivě zaplatili. Problémem podle mě není sehnat daný font, pokud je alespoň trochu rozšířený a nelegálně si jej stáhnout. To jde opravdu snadno (a nemusím jej zrovna extrahovat z PDFka). V licenci by měl být spíš kladen důraz na NELEGÁLNÍ POUŽÍVÁNÍ (ohlídat si firmy, instituce atd.).Licence jsou různé. Můžete srovnat např. s Typotheque EULou: http://www.typotheque.com/data/pdf_downloads/Typotheque_EULA3.pdf.Zajímavých projektů je poměrně dost, ale na druhou stranu je i dost oblastí nepokrytých.

    #402
    Anonymní uživatel
    Host

    Zdravím, nevím, zda je to ještě aktuální, ale tohle jsem taky řešil:1) Konverze Lida je legální, stačí si přečíst licenční podmínky v písmolijně (pozor, písmo je zdarma jen pro nekomerční použití a ani tak se nesmí šířit, patrně ani vložené v pdf).2) Dlouho jsem řešil, proč mi Scribus OpenType fonty založené na Type 1 nevkládá do PDF. Povede se to poté, co se u daného písma zruší zaškrtnutí "Podmnožina glyphů". (Platí pro 1.3.6, novější verzi jsem zatím neinstaloval)(Vkládá se samozřejmě jen podmnožina, nikoli celé písmo, to umí tuším až PDF 1.6). To by mělo problém vyřešit.t

    #403
    Michal Hlavatý
    Účastník

    Určitě to aktuální je.1, Tím bych se nebyl tak jistý. Podle http://lege.cz/typo/lidodown.htm bych řekl, že konverze písma je zakázaná. Licence přiložená k fontům se podle mě týká zakoupeného fontu - tam konverze je dovolena.2, Povede se to poté, co se u daného písma zruší zaškrtnutí "Podmnožina glyphů". - přiznám se, že nerozumím.Scribus neumí vložit OpenType fonty protože:

    • neumí konvertovat fonty do jiného formátu (TrueType, Type 1)
    • nepodporuje PDF 1.6+

    #405
    Anonymní uživatel
    Host

    1) Konverze Lida je ... a ani tak se nesmí šířit, patrně ani vložené v pdf.

    Lido sa môže vložiť do PDF, pýtal som sa na to: ...pouzivam pismo Lido, ktore ste spristupnili zadarmo (http://www.pismolijna.cz/cenik.php?fa=27). Toto pismo by som chcel vyuzit pre tlac knihy, ktoru bude tlacit profesionalna tlaciaren s tym, ze ho vlozim (embedujem) do PDF dokumentu. Chcem sa opytat, ci taketo pouzitie je v sulade s licencnymi podmienkami, ktore mate zverejnene na stranke http://www.pismolijna.cz/licenceCz.html.Odpoveď: Dobrý den, licenční smlouvu takto neporušíte. Srdečně zdraví Yvonna Kleinbauerová, Storm Type FoundryNamiesto dohadovania odporúčam napísať na sales@stormtype.com.Prevod OTF Lido by som nerobil, pretože ešte pred OTF boli uvoľnené aj TTF - dajú sa stiahnuť napr. tu: http://www.dafont.com/lido-stf-ce.font

    #406
    Anonymní uživatel
    Host

    2, Povede se to poté, co se u daného písma zruší zaškrtnutí "Podmnožina glyphů". - přiznám se, že nerozumím.Scribus neumí vložit OpenType fonty protože:

    • neumí konvertovat fonty do jiného formátu (TrueType, Type 1)
    • nepodporuje PDF 1.6+

    Stačí vyzkoušet: V nastavení zvol písma, najdi lido a u něj zruš zaškrtnutí "podmnožina glyphů" (- tak se to jmenuje v české verzi 1.3.6). Pak zkus vyexportovat dokument do pdf/X-3 (samozřejmě zkontroluj, jestli je Lido ve správném okně pro vložení, nikoli pro konverzi do křivek, teď už by tam mělo jít). Uvidíš, že se písmo do dokumentu vloží jako Type 1.Scribus nemusí nic konvertovat. Jednotlivé znaky mohou být v OpenType fontu vloženy jako TrueType i jako PostScript. Lido je založené na PostScriptu a proto podmnožina fontu (tj jen použité znaky, nikoli všechny, protože na to pdf/x-3 nestačí) se může do pdfka vložit ve formátu Type1 (=postscript).(Je ovšem divné, že "podmnožina glyphů" nesmí být zaškrtnuta, protože logičtější by bylo, kdyby naopak zaškrtnutá být měla.)

    #407
    Anonymní uživatel
    Host

    Stačí vyzkoušet: V nastavení zvol písma, najdi lido a u něj zruš zaškrtnutí "podmnožina glyphů" (- tak se to jmenuje v české verzi 1.3.6). Pak zkus vyexportovat dokument do pdf/X-3 (samozřejmě zkontroluj, jestli je Lido ve správném okně pro vložení, nikoli pro konverzi do křivek, teď už by tam mělo jít). Uvidíš, že se písmo do dokumentu vloží jako Type 1.

    Vo verzii 1.3.7/Windows mi to vložilo ako TrueType (export do pdf 1.5, pdf/X-3) - super. Vyskúšal som to pre všetky písma, ktoré mám v systéme a zistil som, že to treba zrušiť aj pri TrueType. Táto voľba má teda zrejme súvis s PS písmami (aký, to neviem), pri ostatných spôsobuje prevod na krivky.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 příspěvků - 31. až 36. (celkem z 36)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.