Stylování řádkového elementu typu SPAN (HTML)

Forums Fóra Scribus, program pro DTP a sazbu Stylování řádkového elementu typu SPAN (HTML)

Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 příspěvků - 1. až 7. (celkem z 7)
 • Autor
  Příspěvky
 • #209
  roj
  Účastník

  Zdravím opět.Zajímalo by mě, jak děláte, když potřebujete udělat styl pro skupinu znaků, která není octavcem. A jak to pak v praxi používáte. V tom okně,kde se upravuje text, jde takle nastavit jen octavec, což je pro tetno způsob nevhodné.Tak nějak tuším, še se použije styl pro znak, ale jak to pak v praxi používat a neopupínkovat se z toho, aby to bylo rychlé a bezpečně použitelné? Konkrétně bych rád vytvořil zvýrazněný text v délce několika slov, jakoby podtrhnutý plošně zvýraznovací fixou, jako to dělají v deníku Sport.

  #814
  otula
  Účastník

  Prostě se použije třída (class). Takže v html souboru bude potom například

  Code:
  nějaký text zvýrazněný text atd.

  A v css bude například

  Code:
  .zvyraznit {background-color:#CCFF66;}

  #815
  roj
  Účastník

  Myslel jsem ve Scribusu a jeho výstupech (HTML umím dobře už skoro 20let) 😉

  #816
  otula
  Účastník

  Aj ta krajta  😀 Vůbec jsem se nepodíval, v jakém tématu dotaz leží  😉Stylování znaků je úplně na pytlíka... Bezva je v tomto ohledu Scribus ECE, který dokáže přiřazovat stylům klávesové zkratky, jenže jeho autor už to jaksi zabalil, dva roky na to nasáhnul, no a už to jaksi v současné době nelze ani zkompilovat (alespoň mně už se tedy nedaří).

  #817
  roj
  Účastník

  Je to ještě horší. V tom stylu pro znak nejde ani nijak nastavit barva podkladu. Jediná obezlička je vytvořit bloky, třeba tvary, které se vybarví výplní a prdnou pod jednotilivá slova. To jde udělat na jednom, dvo místech, ale patlat se s tím ve větším dokumentu – to prostě nejde 🙁

  #818
  otula
  Účastník

  No jo, to je pravda – sám jsem to nikdy nezkoušel, protože mi podbarvování textu stylem „zvýrazňovač“ docela vadí a nemám to rád, takže jsem ani nenarazil na to, že to nelze – ale to nic nemění na tom, že by to program mohl umět. Mně osobně ale mnohem více vadí ta nemožnost přiřadit znakovým stylům klávesové zkratky, protože když už si člověk styl nadefinuje a potřebuje potom některá slova tímto stylem odlišit, tak se ukliká…

  #820
  Michal Hlavatý
  Účastník

  Stabilní verze Scribusu skutečně nemá žádné svoje řešení.Kromě vytváření obdélníčků, které dáváte pod slova, můžete (v praxi jen u nadpisů) použít další (ošklivé) řešení. Vytvoříte si obdélníček, který má výšku zamýšleného pozadí a šířku cca jednoho znaku. Poté přímo do rámce (tj. Ctrl+C na obdélníček z plochy a dvojklik do textového rámce a Ctrl+V) vložíte obdélníčky. O řádek níž vložíte text nadpisu a oba odstavce nastylujete tak, aby byly obdélníčky pod textem.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 příspěvků - 1. až 7. (celkem z 7)
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.