velikost PDF souboru export. ze Scribusu [vyřešeno]

Forums Fóra Scribus, program pro DTP a sazbu velikost PDF souboru export. ze Scribusu [vyřešeno]

Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 příspěvků - 1. až 6. (celkem z 6)
  • Autor
    Anonymní uživatel
    Host

Dobrý den.Lze nějak výrazněji ovlivnit velikost souboru PDF, který vytváří Scribus? Oproti PDF z Open Office jsou několikrát větší. Jednoduché formuláře mi vychází i 500 až 600  kB. OMlouvám se, ale nemám teď čas zkoušet a bádat a potřebovala bych to vědět celkem rychle.  Dík.  AnnaD

Anonymní uživatel
    Neaktivní

Velikost je ovlivněna vloženými objekty – bitmapami nebo fonty. Jak moc objektů máte v dokumentu?

Michal Hlavatý
    Účastník

Dobrý den.Velikost záleží na spoustě věcí. Vzhledem k tomu, že o dokumentu nevím nic, konkrétní řešení asi těžko poskytnu. Soubory ze Scribusu jsou opravdu větší než z OpenOffice.org. Je to daň za kvalitnější výstup. Velikost exportovaného PDF je možné měnit:Obrázky

• Je možné nastavit rozlišení a kvalitu (kompresi).
    • Jestli má v sobě PDF vložené další PDF soubory, je možné jejich přímým vložením/nevložením měnit velikost. V případě, že potřebujete vložit PDF, ale jen jako obrázek, vytvořte jej mimo Scribus např. ve formátu PNG. Soubor bude o něco menší.
    • U jednoduchých obrázků (loga atd.) se vyplatí použít jejich vektorové verze.

Písma

• Počet, konkrétní fonty
    • Způsob vložení do PDF souboru - zde záleží na konkrétním fontu a jeho nastavení.

Vlastní grafický návrh

• Počet, složitost objektů, gradienty atd.

Nastavení PDF

• PDF 1.3 má nejmenší velikost (obsahuje nejméně funkcí).
    • Vložení náhledů, záložek, odkazů také ovlivňuje velikost.

Optimalizace

• Projeďte soubor Ghostscriptem - soubor se několikrát zmenší, ale zároveň přijdete o internetové odkazy.

Verze Scribusu - bez záruky

• Myslím, že Scribus 1.3.3.14 vytvoří menší PDF soubor než 1.3.9.

Anonymní uživatel
    Host

Dobrý den.Dík za vyčerpávající odpověď. Co jsem pochopila jsem zkusila , ale rozdíl byl zanedbatelný. (asi 2kB)Mohla bych Vám jeden z těch souborů poslat?  Je ale větší než 128kB.

Anonymní uživatel
    Host

Omlouvám se velice. Práce kvapná …atd. Nevyhodila jsem písma. Pak se soubory zmenšily asi na čtvrtinu, což už je akceptovatelné.  Ještě jednou se omlouvám a děkuji za reakce. AnnaD

Michal Hlavatý
    Účastník

Dobrý den,nic se neděje. Důležité je, že je to vyřešené. Soubory mi klidně můžete poslat i tak.Omlouvám se za rychlost reakce - kouknu sem většinou až k večeru.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 příspěvků - 1. až 6. (celkem z 6)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.