Končí podpora Windows XP: Přejděte na Xubuntu

V dubnu 2014 končí podpora systému Windows XP a jeho uživatelé se budou dříve či později rozhodovat, na který nový operační systém mají své počítače převést. Doporučujeme jim systém Xubuntu, a to z následujících důvodů.

 Plně vybavený systém

Xubuntu patří mezi plně vybavené operační systémy. To znamená, že obsahují programy pro běžnou kancelářskou práci, zpracování grafických podkladů, tisk nebo komunikaci přes internet. Není ohrožen viry jako systémy Windows a velmi dobře si rozumí také s většinou hardwaru. Pro Xubuntu nepotřebujete nový počítač, váš dosavadní vám bude stačit.

Legální Linux a Radio Beat

Informace o systému Xubuntu najdete na nově vytvořené stránce www.legalnilinux.cz, kde máte možnost přihlásit se k e-mailovému zpravodaji. Ve spolupráci s Radiem Beat jsme připravili do vysílání krátkou upoutávku na nejen na tento web, ale hlavně na skutečnost, že Windows XP odchází do dějin. Pořad si můžete poslechnout kliknutím na tlačítko.

[audio:RadioBeat-WindowsXP-23032014.mp3]

Xubuntu desktop

4 komentáře u „Končí podpora Windows XP: Přejděte na Xubuntu“

 1. Xubuntu je dobrá volba, ale při nejmenším by za zmínku stalo vzpomenout ešte méně náročný systém Lubuntu. Ten skvěle funguje na hodně slabých počítačích.

 2. David> Skvělých linuxových systémů je víc, my jsme se rozhodli propagovat jako náhradu Windows XP systém Xubuntu. Nepopíráme přínosy Lubuntu, ale vybrali jsme si jen jednu značku.

  Vlastimil Ott

 3. Protože jsem chtěl Linux nasadit na starších počítačích (jako duální se zachováním původního systému), kde odchází starší operační systém (WinXP a Win Vista – počítače se staly neúnosně pomalé a bylo by je nutné reinstalovat), zvolil jsem Lubuntu. Bohužel ani na jednom se mi (vždy po několik hodinách práce) Lubuntu nainstalovat nepodařilo.
  Všude Live test fungoval OK. Zde uvádím jak to probíhalo:
  1. u prvního jsem po live testu nainstaloval na HDD (až na na druhý pokus protože na první nedokázal instalátor rozdělit disk) Lubuntu v.14. Po úspěsném nahlášení instalace a restartu se bohužel vždy spustí Win Vista tak jako dříve, nezobrazí se dialog pro Grub pro výběr OS. Pro nedostatek času na studium důvodu tedy neúspěšné.
  2. u druhého počítače nelze použít verzi 14 z důvodu staré grafiky, verze 12 funguje s grafikou OK ale při instalaci instalátor spadne. Po opakovaných pokusech od instalace upuštěno.
  3. u třetího PC live verze 14 funguje OK, ale instalátor nedokáže nabídnout rozdělení disku tak, aby nedošlo k přemazání starého WinXP. Pro nedostatek času opět nebylo možné abych nastudoval ruční způsoby rozdělení disku. Opět neúspěch.
  Postupně jsem tak ztrávil cca 6 hodin času neúspěšnými pokusy. Snad někdy příště.

Komentáře nejsou povoleny.