Liberix, o.p.s., #33: Hledáme háelpéčko

Milí příznivci otevřených programů,

zúčastnili jsme se semináře společnosti EDUin, který se jmenoval Novináři nejsou zlí. Vedl ho dlouholetý reportér Reflexu Tomáš Feřtek. A mimo mnoha jiných důležitých informací nás také ujistil (a patří mu za to díky), že novinář má rád háelpéčko, protože ho mají rádi čtenáři.

Hledáme HLP

Háelpéčko je zkratka pro hluboký lidský příběh. Něco, co hne srdcem či jiným orgánem čtenáře a vyvolá v něm emoční reakci.

My bychom také rádi použili nějaké HLP, abychom oslovili novináře a jeho čtenáře s tématem open-source softwaru. Ale obávám se, že v naší oblasti nic takového neexistuje. Nebo snad víte o lidském příběhu, který by zaujal média a týká se open source? Poradíte?

Připravujeme evropské projekty

Připravujeme – společně s Euroface Consulting – budoucnost projektu INGOT. Podílíme se na přípravě projektových žádostí pro další kolo výzev v Olomouckém kraji. INGOT je certifikační systém, kterým lze hodnotit a motivovat žáky při výuce informatiky. Je postaven na evropském kvalifikačním rámci a je tedy kompatibilní s rámcovými vzdělávacími plány. Krom toho podporuje používání open-source softwaru a volně dostupných zdrojů.

Dále připravujeme projektovou žádost s pracovním názvem Bezpečnost na internetu, který by měl základní školy (učitele a děti) v Olomouckém kraji seznámit s riziky internetu a s praktickým významem licencí, autorského práva a legálnosti softwaru. Záměrem je uspořádat turné po základních školách a doplnit učitelům i dětem chybějící informace. Nyní čekáme na reakce škol, které potvrdily svůj zájem při telefonickém průzkumu.

Propagace open source softwaru

Díky Petru Šimáčkovi jsme opět získali vysílací čas na Radiu Beat. Další spoty jsou připraveny či plánovány. Děkujeme za takto jasnou a efektivní pomoc.

https://liberix.cz/media/zvuk-audio/radio-beat-20-kvetna-ubuntu-je-legalni-na-doma-i-do-firmy/

Naši činnosti podporují

Aktivně naši práci podporuje sdružení vpsFree.cz, které nám již delší dobu poskytuje virtuální servery. Děkujeme!

http://vpsfree.cz

Tiskárna v Dubí nám vychází vstříc při tisku materiálů a také čtvrtletníku Open source a praxe. Díky za to.

http://www.tiskarnavdubi.cz/

openMagazin v ePubu

Vyšla další čísla openMagazinu a od nového roku je k dispozici také verze ve formátu ePub pro mobilní zařízení. Magazín je zdarma a volně k dispozici všem zájemcům, byli bychom rádi, kdybyste ho AKTIVNĚ nabízeli svým přátelům, kolegům nebo návštěvníkům webu. Dejte na svůj web, prosím, odkaz na stažení.

http://www.openmagazin.cz/2011/04/openmagazin-022011/

http://www.openmagazin.cz/2011/05/openmagazin-03-2011/

Provozní trable a trocha únavy

Závěrem ještě krátce zmíním, že se odvážní členové dozorčí a správní rady aktivně zabývají úpravami zakládací listiny a souvisejících náležitostí, které musíme uvést do souladu s novelou zákona o obecně prospěšných společnostech. Míra byrokracie a řehtání šimla výrazně překračuje běžnou normu, což nám bere hodně času a energie.

Nerad také přiznávám, že pociťujeme nedostatek reakcí ze strany příznivců či fanoušků. Některé aktivity najednou nemají očekávaný ohlas a velmi obtížně zjišťujeme, co děláme špatně. Blížíme se situaci, kdy některé z nich budeme muset omezit.

Snažíme se zastupovat zájmy uživatelů open source a nové uživatele získávat. Podporujeme výrobu softwaru a dokumentace, tvoříme velké množství informací mnoha způsoby pro mnoho uživatelů.

Vždycky jsme ale potřebovali spolupráci a pomoc ostatních – třeba právě vás. Děkujeme za ni.

https://liberix.cz/podporte-nas/

Vlastimil Ott,

Liberix, o.p.s.

info@liberix.cz