Ministerstvo financí straší firmy používající open source software

stopMinisterstvo financí vydalo 24. května 2010 tiskovou zprávu Softwarové pirátství bude stále častěji postihováno jako daňový únik. Tuto zprávu připravila organizace BSA a podepsal ji kromě jejího mluvčího Hlaváče také první náměstek ministra financí  Ivan Fuchsa. V této zprávě se mmj. tvrdí, že hardware bez softwaru není uznatelný daňový náklad. Považujeme toto vyjádření ministerstva za skandální a za postoj kriminalizující mnoho organizací a firem. AKTUALIZUJEME.

Z internetu si každý může zcela legálně stáhnout operační systém Linux, kancelářský balík OpenOffice.org nebo webový prohlížeč Firefox a provozovat tyto programy na hardwaru, který si zakoupil bez softwarového vybavení. Tím se ale optikou ministerstva stává softwarovým pirátem. Ke svobodnému softwaru staženému legálně z internetu není možné získat daňový nebo jiný doklad, čímž bude obtížné prokázat jeho legální nabytí. Ministerstvo těmto firmám vyhrožuje přísnými kontrolami:

Daňová správa se při své kontrolní činnosti již léta běžně zabývá otázkou uznatelnosti výdajů za hardware, které by se bez legálně nabytého softwaru měly stát daňově neuznatelnými, čímž by samozřejmě také došlo k ovlivnění výše základu daně

Ministerstvo financí se snaží daňové úniky plynoucí z pirátství důsledně postihovat. V případě důvodného podezření z užívání nelegálního softwaru k podnikatelským účelům se budou úředníci finančních úřadů v rámci běžných kontrol u plátců daní těmito delikty dále zabývat.

Ve zprávě se vůbec nehovoří o svobodném softwaru a jeho výhodách, naopak je použita obvyklá zastrašovací rétorika BSA a její nereálná čísla. Ministerstvo vůbec neuvádí, jak budou úředníci pracovat s faktem, že firmy používají svobodný software. Obáváme se, že takové firmy budou kriminalizovány. Pokud první náměstek ministra není schopen rozpoznat účelovou manipulaci nechvalně známé organizace, jak pozná běžný úředník finančního úřadu, že je OpenOffice.org používán legálně, když firma nebude mít k dispozici žádný daňový doklad?

Vyjádření tohoto typu si úřad nesmí dovolit, protože jsou diskriminační a lživá. Ministerstvo se navíc spojilo s organizací, která pracuje se strachem, nabádá k udávání a je přímo spojena s některými výrobci softwaru.

Přestože stát trvale ignoruje možnosti svobodného softwaru a jeho inovační potenciál, přestože vytváří bariéry v podobě uzavřených datových schránek a kancelářských formátů, nemění to nic na skutečnosti, že open source software je legální software a mnoho firem ho používá. Přidejte se k nim a nenechte se zastrašit.

Vydali jsme tiskovou zprávu: Tisková zpráva: Ministerstvo financí kriminalizuje uživatele open source a Linuxu. Na diskriminující postup ministerstva budeme dále reagovat. Jsme v kontaktu s Českou pirátskou stranou a Jednotou školských informatiků, víme o tom, že protesty připravují Red Hat, openSUSE a další firmy či organizace . Pište nám své postřehy a odkazy na související články.

Premiér Fischer v OVM, doplněno 26.5., 14:20

Premiér Fischer řekl v Otázkách Václava Moravce 23. května 2010 následující věty (archiv pořadu, přepis Liberix, začíná od šesté minuty záznamu).

… Na výdajích za chod státu – buďme realisti, tam se bavíme o takových pěti šesti miliardách. A už si dovedu… vidím ty slzy v očích mých kolegů ministrů, jak přijmou tuto zprávu, s jakou radostí a podobně. Ale musíme o tom skutečně velmi vážně jednat.

Ony ty další úspory v těch jednotlivých kapitolách mají nějaký limit v tom, že potom už vyžadují nějaká systémová opatření: jaký má být podíl outsourcingu, kolik nás stojí právní služby, kolik nás stojí výdaje na IT, jak organizujeme výběrová řízení na IT. Vzhledem k tomu, že všichni jsme prostě to dopracovali za těch dvacet let tak, že nás ti dodavatelé mají rozporcované v té státní správě, jo. Každý má svého, abych tak řekl. To nemusí ještě, že tam je někdo s velikou taškou a korupčně tam cpe ty peníze…

[Moravec] – Ale ještě ho má na stálo, to znamená.. že každá inovace – další a další peníze…

– Přesně, to je tak, že potom ty dodavatelé informačních i komunikačních technologií si zařídí ten svět na tom rezortu, takže si tam vytvoří jakési monopolizované prostředí, ze kterého se těžko nachází cesta ven. Technologicky, protože na to nenastavíte něco jiného, ale i právně, samozřejmě, tím uzav.. tím charakterem smluv. Atakdál atakdál. Čili to jsou všechno věci… Společné nákupy – mluví se o tom hodně… já si sám trošku vyčítám, že jsme v tom nepokročili trošku víc a že jsem v tomhle nebyl razantnější.

Vyplývá z toho, že premiér si je vědom problematické situace a nedokázal ji vyřešit. Jedním z viditelných projevů neutěšené situace je skutečnost, že na webu ministerstva financí vydává své tiskové zprávy lobbistická organizace placená předními výrobci softwaru. Máme to chápat tak, že firmy platící tuto organizaci si před volbami „chrání svůj rozporcovaný resort“?

Reakce

10 komentářů u „Ministerstvo financí straší firmy používající open source software“

 1. Pingback: Tweets that mention Ministerstvo financí straší firmy používající open source software -- Liberix -- Společnost pro podporu svobodného softwaru -- Liberix, o. p. s. -- Topsy.com
 2. Podle tiskové zprávy na stránkách ministerstva financí(http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/tiskove_zpravy_55412.html) je osobou, které se máme tázat tento člověk:

  Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
  ivan.fuksa@mfcr.cz

  Napištu mu mail, ve kterém se ho zeptáte jak přesně je to myšleno, jaké to podle něj bude mít důsledky a jak si to poradí s licencemi typu GNU GPL, když se nás ozve hodně, minimálně se nad tím bude muset zamyslet.

 3. Trochu mi to připomíná osu a její poplatky za prázdná média. V toto státě přeci platí presumce neviny. To že nemám na PC zakoupený software neznamená, že ho používám nelegálně. Je tu open source, a jsou tu také programátoři. Budu-li vyvíjet vlastní OS pro speciální účely tak je to moje věc a vše může být legální.

 4. > V toto státě přeci platí presumce neviny.

  Pro lumpy existuje presumpce neviny. Pro slusne ale plati presumpce, ze kady je potencialni terorista a tedy zlocinec.

Komentáře nejsou povoleny.