1. Instalace prostředí DOS
Přostředí DOSu není přímo kompatibilní s Linuxem, proto je nutné jej emulovat. V emulátoru je pak třeba spustit opravdový DOS (např. FreeDOS, PC DOS nebo DR DOS). Existuje více způsobů, jak DOSové prostředí emulovat:
- DOSEMU 1.2.x
- DOSEMU 1.4.x
- DOSBOX
- VMWare
2. Zprovoznění programu LinKonto
Instalace je velmi jednoduchá. Z internetové stránky projektu získáme soubor linkonto.15.zip. Ten uložíme do adresáře, který představuje pro náš emulátor disk C: (např. .dosemu/drives/c pro dosemu). Následně jej rozbalíme (např. příkazem unzip linkonto.15.zip
). Soubory programu LinKonto se tak objeví v podadresáři LINKONTO.15. Po spuštění DOSu to bude adresář C:\LINKONTO.15, do kterého se přesuneme příkazem cd LINKONTO.15
. Účetní program potom spustíme příkazem _KONTO15.BAT
.
Po spuštění uvidíme uvítací obrazovku mimo jiné s informací, že jde o svobodný (free) software. Datum potvrdíme klávesou Enter a dostaneme se k výběru uživatelů. Na začátku existují dva. Jeden se jmenuje Jedna, druhý pak Jiný, přičemž oba mají přístup ke všem agendám programu. Ani jeden z nich ale nemá nastavené heslo, takže výzvu k jeho zadání můžeme přejít stisknutím klávesy Enter. Dál už lze s programem pracovat stejně jako v DOSu dle přiložené dokumentace.
Zprovoznění DOSEMU 1.2.x
Dosemu řady 1.2 spouští emulaci DOSu přímo v okně terminálu, v němž samo běží. To není pro aplikace typu LinKonto ideální. Lze jej proto doporučit jen na starších distribucích nebo tam, kde z jiného důvodu není k dispozici novější verze.
K dosemu bývá často dodáván FreeDOS. Instalace obou je poměrně jednoduchá, neboť ve většině rozšířených linuxových distribucí jsou dostupné v podobě balíčků. Jejich jména v Mandrivě 2007 jsou dosemu a dosemu-freedos. Pro běh dosemu byla ještě potřebná knihovna libsvgalib1.
Tím by měla být instalace dokončena. Emulátor spustíme zadáním příkazu dosemu
v příkazové řádce. Při prvním spuštění započne automatická konfigurace. Nejprve jsme dotázáni na umístění adresáře, ve kterém se nachází DOS (předpokládá se /usr/share/dosemu/freedos). Další otázku potvrdíme klávesou Enter a dosemu nainstaluje FreeDOS do našeho domovského adresáře (resp. zvoleného podadresáře).
Dále jsme informováni o vytvoření adresáře .dosemu v našem domovském adresáři. V něm se náchází mimo jiné i adresář drives, který obsahuje podadresáře reprezentující jednotlivé dosové disky (c, d, …) C je přitom definováno jako odkaz na podadresář dosemu/freedos/ v domovském adresáři. Nejpohodlnější bude pracovat právě s ním. Je to kopie FreeDOSu z adresáře /usr/share/dosemu/freedos a můžeme ji libovolně měnit. Navíc LinKonto je přednastaveno právě tak, že hledá své soubory na disku C:.
Informaci potvrdíme klávesou Enter. Následuje seznámení s licencí, kterou je třeba potvrdit zadáním yes a Enter. Pak už je spuštěn samotný FreeDOS, který se ohlásí (po úvodních hláškách) promptem C:\>. Nyní můžeme vkládat klasické dosové příkazy jako DIR, MD, … FreeDOS ale umí také některé unixové příkazy (ls, mkdir, …), doplňování tabulátorem apod. Ukončíme jej příkazem exitemu
.
Vedle úvodních nastavení je třeba zajistit také parametry pro bezproblémový běh LinKonta. Nejprve zvýšíme počet souborů, které lze mít v DOSu současně otevřené. Dosáhneme toho editací souboru dosemu/freedos/config.sys. V řádku files= nastavíme hodnotu na 150.
Dalším důležitým parametrem je rozlišení obrazu. Prostředí DOS bývalo provozováno téměř výhradně na obrazovkách s 80 sloupci a 25 řádky dle vzoru původních IBM PC. S tím není problém, pokud dosemu spouštíte na virtuální konzoli (např. Ctrl+Alt+F1) bez frame bufferu. Problémy ale bývají s emulátory terminálu v grafickém prostředí. Jejich velikost lze naštěstí snadno nastavit. V případě konsole toho dosáhneme pomocí nabídky Nastavení -> Velikost.
Nakonec nastavíme správné kódování češtiny a parametry tiskárny. Obojí dosáhneme úpravou souboru /etc/dosemu.conf. Aby se znaky s diakritikou zobrazovaly správně, musíme dosemu sdělit, jaké kódování používá terminál a jaké aplikace v DOSu. Pokud máme terminál (resp. celý Linux) v kódování ISO-8859-2, nastavíme $_term_char_set = "latin2"
. LinKonto používá kódovou stránku 895 (čeština Kamenických), takže zadáme $_internal_char_set = "cp895"
.
V některých případech dochází i přes tato nastavení k nestandardnímu chování klávesnice. Nejdou například vkládat číslice ani pomocí numerického bloku, ani přes Shift a horní řadu alfanumerických kláves. V tomto případě pomáhá přepnutí klávesnice na úrovni Linuxu na anglickou a následně psaní číslic se Shiftem v alfanumerickém bloku.
Dosemu umí využívat tiskáren nadefinovaných tiskovým serverem CUPS. V tom případě nastavíme řádek $_printer = "JMENO_TISKARNY"
, kde místo JMENO_TISKARNY zadáme jméno tiskárny nastavené v CUPSu. V případě jeho použití je třeba nastavit také $_printer_command = "lpr -l"
. Pokud vaše tiskárna obsahuje vnitřní písma, nastavte její výstupní font na PC Latin 2 nebo Kamenických. Jinak doporučuji tisk bez češtiny.
Zprovoznění DOSEMU 1.4.x
Od verze 1.4 spouští Dosemu emulaci DOSu v samostatném okně, nikoli v okně terminálu, v němž samo běží. Tato vlastnost je vhodná, protože zabraňuje tomu, aby okno terminálu odchytávalo některé stisknuté klávesy v domnění, že jsou určeny jemu.
Dosemu 1.4.0 je ke stažení na stránkách projektu. Dobrou volbou pro distribuce založené na RPM je balíček dosemu-1.4.0-1.i386.rpm, který vedle Dosemu obsahuje i předinstalovaný FreeDOS. Balíček nainstalujeme příslušném nástrojem dané distribuce (yum, urpmi, rpm, …)
Vlastní emulátor spustíme zadáním příkazu dosemu
v příkazové řádce. Při prvním spuštění vytvoří konfigurace a nainstaluje se FreeDOS do našeho domovského adresáře (resp. podadresáře .dosemu). V adresáři .dosemu se náchází mimo jiné i adresář drives, který obsahuje podadresáře reprezentující jednotlivé dosové disky (c, d, …) C je již zmíněná kopie FreeDOSu ze systémového adresáře /usr/share/dosemu/freedos a můžeme ji libovolně měnit.
Pak už je spuštěn samotný FreeDOS, který se ohlásí (po úvodních hláškách) promptem C:\>. Nyní můžeme vkládat klasické dosové příkazy jako DIR, MD, … FreeDOS ale umí také některé unixové příkazy (ls, mkdir, …), doplňování tabulátorem apod. Ukončíme jej příkazem exitemu
nebo kombinací kláves Ctrl+Alt+PgDn.
Vedle úvodních nastavení Dosemu je třeba zajistit také parametry pro bezproblémový běh LinKonta. Jde především o správné kódování češtiny a parametry tiskárny. Obojí dosáhneme úpravou souboru /etc/dosemu/dosemu.conf. Aby se znaky s diakritikou zobrazovaly správně, musíme Dosemu sdělit, jaké kódování používá náš operační systém a jaké aplikace v DOSu. Pokud provozujeme Linux v kódování ISO-8859-2, nastavíme $_external_char_set = "iso8859-2"
(v přpípadě Unicode by to bylo „utf8“). LinKonto používá kódovou stránku 895 (čeština Kamenických), takže zadáme $_internal_char_set = "cp895"
. Nakonec je třeba zvolit rozložení klávesnice. Spouštěcí skript LinKonta zapíná češtinu, která očekává americkou klávesnici. Proto v dosemu.conf nastavíme $_layout = "us"
.
Dosemu umí využívat tiskáren nadefinovaných tiskovým serverem CUPS. Různým portům (LPT) lze přitom přiřadit různé tiskárny (včetně USB, síťových apod.) K nastavení první tiskárny (LPT1) stačí do /etc/dosemu/dosemu.conf vložit řádek řádek $_lpt1 = "lpr -l -P JMENO_TISKARNY"
, kde místo JMENO_TISKARNY zadáme skutečné jméno tiskárny definované v CUPSu. Pokud vaše tiskárna obsahuje vnitřní písma, nastavte její výstupní font na PC Latin 2 nebo Kamenických. Jinak je doporučeno v LinKontu používat tisk bez češtiny.