Newsletter #14 (29. 6. 2010): Novinky v openMagazinu, kauza MFČR, pracujeme na jazykových učebnicích

Dobrý večer,

přinášíme vám souhrn informací z Liberixu. Uplynulých 14 dní bylo poměrně bohatých, tak vzhůru na to.

Co se událo

Tentokrát ne chronologicky, nýbrž tematicky.

openMagazin

Zájem o účast v openMagazinu projevilo České sdružení uživatelů TeXu, které se stává jedenáctým portálem zapojeným do společného projektu. Děkujeme za zájem a vy se můžete těšit na články o TeXu, LaTeXu a typografii.

TIP. Podpořte openMagazin – stáhněte si reklamní bannery nebo oznamovací články. Všechny materiály jsou vydány s licencí Creative Commons a my vás prosíme, ano, prosíme, abyste je šířili! 🙂
http://www.openmagazin.cz/media/

Tzv. mobilní varianta magazínu nesplňuje naše očekávání. Chtěli bychom připravovat lepší formát, zřejmě ePub, který je určen pro mobilní zařízení. Potřebujeme ale vaši pomoc. Brzy se objeví anketa na tohle téma a také naše volání po testech – pokud můžete, dejte nám vědět, že tyto informace berete na vědomí. V nejlepším případě (=máte mobilní zařízení) se přihlaste k testování. Děkujeme.
http://komunita.liberix.cz/tymy/tvorba-obsahu/openmagazin/vytvareni-epubu

MFČR

Kauza hloupé tiskové zprávy stále rezonuje, pozornost jí věnuje časopis Týden. Naší žádosti o schůzku s kompetentními osobami na MFČR bylo sice vyhověno, nicméně k ní nedošlo – byla ze strany úřadu (zatím bez náhrady) zrušena. Sílí v nás dojem, že nevědí, co si s námi počít. Ještě počkáme na novou vládu, poté se pokusíme pokračovat.

Máte seriózní tipy na oblast, kde by stát mohl koncepčně ušetřit použitím volně šiřitelného softwaru? Napište nám, prosím, ať máme k dispozici argumenty.

https://liberix.cz/liberix-citovan-v-clanku-casopisu-tyden-262010/

Olomoucká sekce UNO-OK

Proběhlo zasedání předsednictva (22.6.), které určilo další úkoly, zejména:
– zveřejnit dotazník pro členy a vyzvat je k vyplnění (probíhá)
– dokončit web sekce, hotovo: http://sites.google.com/site/olomouckasekce/
– vytvořit kalendář aktivit a kalendář pro rezervaci učebny na Dolním náměstí, hotovo, na webu

Web je realizován pomocí Aplikací Google a zdá se, že plně vyhovuje požadavkům Sekce. Spravuje ho, stejně jako interní e-mailovou konferenci, Liberix.
Zápisy ze zasedání: http://sites.google.com/site/olomouckasekce/dokumenty-ke-stazeni

Další, jiné

Proběhl malý seminář (22.6.) na VOŠ a SPŠE Olomouc, Linuxové odpoledne. Akce není nikde popsána, i když to byly pěkné strávené hodiny, účastnilo se cca deset lidí.

Intenzivně pracujeme na projektu Internetové jazykové kurzy pro nevidomé žáky. V minulých měsících byli vybráni dodavatelé dalších služeb a nyní probíhá úprava webové aplikace a příprava na školení lektorů a testování.
http://ec3.liberix.cz

Nová web Liberixu dostává již jasné tvary, realizace proběhne v červenci.

Liberix připravuje ve spolupráci s CZLUG projekt, který by měl zaplnit černou díru na linuxovém trhu. Budeme vás informovat.

V našem elektronickém linuxovém shopu na adrese http://obchod.liberix.cz přibyla nová kniha věnovaná Mandriva Linuxu. Celkem nabízíme tři tituly, ale ty se během několika měsíců rozrostou o další počítačové knihy.
Hledáme pomoc s marketingem našich projektů, obchodu se to týká také. Neznáte někoho šikovného, kdo by chtěl propagovat Linux a má zkušenosti s vytvářením reklamy?

Jeden náš spolupracovník se intenzivně věnuje překladům vzdělávacího a výukového softwaru. O výsledcích, tedy zlepšených překladech pro všechny linuxové systémy, vás budeme informovat.

Plánujeme

1.-4.7.2010 se koná konference v Žilině – srdečně vás zveme, bude na ní udělena Cena SOIT a Liberixu za študentské práce. Prací bylo zhruba dvacet, na jejich hodnocení se podílelo množství spolupracovníků (děkujeme jim) a kvalita je potěšitelná. Zbytek informací přineseme po vyhlášení.
https://liberix.cz/cena-soit-a-liberixu-pre-studentske-prace/
https://liberix.cz/konferencia-o-otvorenom-softveri-v-ziline-1-4-7-2010/

Červenec 2010 – práce na webu www.liberix.cz, obchod.liberix.cz, budeme se věnovat také dokončení přechodu na Aplikace Google. Červenec bude věnován interní práci a neplánujeme žádné výrazné veřejné aktivity.

Datové schránky

Projekt otevřených datových schránek se blíží do bodu, kdy bude možné říct, že byl úspěšný. Existuje knihovna, dokonce také aplikace pro Android. Nyní je potřeba

1) otestovat vše v reálném provozu – vy, uživatelé
2) opravit chyby, dokončit software – řešitelé
3) projekt uzavřít a vyplatit odměny – AbcLinuxu.cz a Liberix, o.p.s.

Vybrané peníze máme stále na transparentním účtu a chceme je odpovědně vyplatit nejlepším řešitelům. Zapojte se prosím do testování a pomozte odstranit případné chyby.

Informace o projektu: http://www.abclinuxu.cz/datove-schranky
Diskutujte zde: http://www.abclinuxu.cz/datove-schranky/poradna/show/303816

Je to opravdu velmi důležité a prosíme vás o spolupráci.

A to je vše. Děkujeme za podporu a těšíme se na vaše reakce, nápady nebo připomínky – adresa je info@liberix.cz

Vlastimil Ott,
Liberix, o.p.s.