Newsletter #27 (26.1.2011): Nový web Liberix.cz, přednáška pro právníky, dění kolem kancelářských balíků

Newsletter byl rozeslán fanouškům 26. ledna 2011. Přihlaste si jej, dozvíte se klíčové informace z naší činnosti. E-mail vám přijde do schránky každé druhé úterý.

Milí přátelé, posílám vám souhrn informací, které se týkají života počítačové neziskovky Liberix. Stále nám od mnoha dárců přicházejí na účet finanční dary, přibývají fanoušci na Facebooku a naše twíty se stále častěji retwítují. Děkujeme vám.

Událo se v minulých dnech

Máme nový web

Nový web Liberix.cz je spuštěn a i když ještě neobsahuje všechno a občas se najde chybka, věříme, že se vám líbí. Můžeme nyní již pohodlně odkazovat na skutečně komplexní a aktuální informace – jako např. https://liberix.cz/o-spolecnosti/sledujte-nas/ nebo https://liberix.cz/cinnost/. Ještě bude třeba vyladit množství detailů – prosím vás v tomto ohledu o pomoc. Pokud najdete chybu, dejte nám o ní vědět: https://liberix.cz/o-spolecnosti/kontakty/. Hlavně oceníme testování v různých prohlížečích a systémech (nahlášený máme rozpadnutý kalendář v MSIE/Windows 64bit).
Děkujeme.

Souhrn úkolů pro dobrovolníky

Na adrese ukoly.liberix.cz běží aplikace Redmine, která nám slouží pro rozdělování práce. Jsou v ní také projekty a konkrétní úkoly týkající se překladu, vylepšování či vytvoření stránek, dokumentace nebo celých programů. Jinými slovy: pokud byste rádi nějak pomohli open source, tady najdete množství inspirace. Pokud si některý úkol vyberete, kontaktujte nás na adrese dobrovolnici@liberix.cz, ozveme se vám s konkrétní nabídkou.

http://ukoly.liberix.cz/projects/nezisk/issues?set_filter=1

Poděkování dárcům

Za rok 2010 jsme na darech od firem a jednotlivců získali přes 90 000 Kč, což je slušná částka – děkujeme za ni. Peníze jsme spotřebovali na neziskovou činnost. Dary na náš účet chodí i v roce 2011, přehlednou stránku připravujeme, budeme ji stále aktualizovat. Všem dárcům děkujeme.
https://liberix.cz/cinnost/

Přednáška na Právnické fakultě UPOL

Potěšilo nás, že se o problematiku svobodného softwaru a jeho licencí zajímají také budoucí právníci. V pondělí 24. ledna jsme pro ně uspořádali seminář, kde jsme je seznámili s obsahem pojmů svobodný software, open source, GNU GPL, Creative Commons a dalšími. Věříme, že to nebyl poslední seminář a že bude mít centrum ELSA zájem o pokračování (my zájem máme). Článek na web připravujeme.

Fotky: http://picasaweb.google.com/LiberixOPS/PrednaskaNaPravnickeFakulteUniverzityPalackehoVOlomouci
ELSA: http://www.elsa.cz/page/7/olomouc.htm

Plánujeme, probíhá

INGOT

Projekt INGOT, který slouží učitelům informatiky k hodnocení ICT dovedností jejich žáků, startuje do praxe. Oslovili jsme několik škol, kde se vše vyzkouší naostro. Získané informace poslouží k vylepšení webu ingots.cz a k prezentaci projektu na konferenci Počítač ve škole (19.-21. dubna v Novém Městě na Moravě). Mimochodem právě na této konferenci budeme své aktivity prezentovat společně s Jednotou školských informatiků a firmou Euroface Consulting (ta projekt INGOT v ČR koordinuje).

https://liberix.cz/projekty/jsi-liberix-a-euroface-consulting-spousti-pilotni-provoz-ingot/

Jazykové kurzy pro nevidomé děti

Náš evropský projekt zdárně pokračuje. Aplikace i data jsou připraveny a my jsme oslovili organizace, které by se mohly zapojit. Pilotní provoz je určen pro učitele nebo lektory cizích jazyků, kteří by měli aplikaci ve výuce použít a zhodnotit její přínos. Aplikace obsahuje gramatiku, vysvětlení látky, procvičování a další součástí typické pro výuku jazyka. Jak z principu vyplývá – vše je řešeno s vědomím, že učit se budou lidé, kteří nevidí.

Více informací: https://liberix.cz/internetove-jazykove-kurzy-pro-nevidome/

Nový design OpenOffice.cz, web LibreOffice

Sestavujeme tým, který nám pomůže vylepšit web OpenOffice.cz, jehož vzhled a funkčnost nevyhovuje čtenářům ani nám. Pracujeme na překladu webu cs.libreoffice.org. Web OpenOffice.cz bude podporovat kancelářský balík v mnoha jeho formách, nebudeme se omezovat jen na jednu variantu. Uvítáme pomoc, např. testery (tedy hledače chyb).

Překlady

Vyzýváme všechny zájemce, kterým na českém balíku kancelářských aplikací záleží: Nabídněte nám svou pomoc, víme, jak vaši energii využít. Český překladatelský tým začne podle dostupných informací používat pro překlady nástroj Pootle, což výrazně zjednoduší proces překládání.
Pojďte překládat OpenOffice.org a jeho doplňky, nápovědu nebo informační stránky. Nezbytné jsou také korektury přeložených textů. Každá pomocí je vítána, pokud máte chvíli čas a chcete se zapojit, napište nám: dobrovolnici@liberix.cz

Děkujeme za podporu,
sledujte náš web nebo Twitter.

Stáhněte si nový openMagazin: http://www.openmagazin.cz/2011/01/openmagazin-112010/

Vlastimil Ott
Liberix, o.p.s.

1 komentář u „Newsletter #27 (26.1.2011): Nový web Liberix.cz, přednáška pro právníky, dění kolem kancelářských balíků“

Komentáře nejsou povoleny.