Newsletter #30 (15.3.2011): Nové weby, spolupráce se školstvím, používáme PayPal

Vážení přátelé,

vítáme vás u dalšího newsletteru, který je třicátý v pořadí a poprvé ho rozesíláme po měsíci (nikoliv po 14 dnech). Věříme, že zde uvedené informace pro vás budou zajímavé a že nám svůj názor na newsletter napíšete.

Připravujeme tištěné médium

Existuje vlivná skupina lidí, kteří nevědí nic o open source. Rozhodují, a nemají všechny relevantní informace. Není to jejich vina – nikdo jim je nenabízí. Rozhodli jsme se tuto mezeru zaplnit a intenzivně pracujeme na tištěném periodiku, kterým chceme oslovit lídry všeho druhu. Formální (ředitele, šéfy, politiky) i neformální (geeky, opinion lídry). Uvítáme vaši podporu – finanční, metodickou nebo jinou. Napište nám prosím, stojíme o vaše názory.
https://liberix.cz/o-spolecnosti/kontakty/

Připravujeme nový vzhled OpenOffice.cz

Současný tvar webu OpenOffice.cz nevyhovuje ani nám, ani čtenářům. Jakub Weber, mladý grafik z Opavy, pracuje na nové verzi. Měla by být jednodušší a přístupnější. Součástí bude také katalog doplňků pro OpenOffice.org, jejichž výrobu finančně podporujeme. Plánujeme také určitou podporu dalším variantám balíku – LibreOffice nebo OOoLight.

Překlad webu cs.libreoffice.org

Potřebujeme vaši pomoc! Máme hrubé překlady, pomozte prosím s jejich finalizací.
http://www.openoffice.cz/novinky/preklad-stranek-libreoffice-do-cestiny-je-hotov-chcete-pomoci-vlastnosti
http://cs.libreoffice.org/

Linuxveskole.cz

Převzali jsme web LinuxVeSkole.cz a voláme všechny učitele – sdílejte své linuxové know how. Jaké máme plány? Sekce pro základní, střední a vysoké školství. Profily vzdělávacích a výukových aplikací, profily podpůrných aplikací, které by se ve škole mohly používat. Návody z praxe – jak rozchodit programy Terasoftu pomocí Wine, jak může učitel na displeji sledovat obrazovky všech dětí. Diplomky věnované open source, mapa linuxových škol. Nápady máme, uvítáme každou ruku, protože je jasné, že tento projekt naše školy uvítají.

Soutěž: Nejlepší diplomka o open source

Už loni jsme v Žilině společně se SOIT vybrali nejlepší diplomky věnované open source. Letos se bude Cena SOIT a Liberixu udělovat znovu. Píšete nějakou práci? Víte o tom, že u vás na škole probíhá jejich realizace?  Přihlaste se jako autor do soutěže nebo nám napište, abychom autora přizvali sami.
Cena nebude jen symbolická – o diplomkách budeme psát v našich magazínech a plánujeme také finanční ohodnocení autora.
https://liberix.cz/liberix/soutez-o-cenu-soit-a-liberixu-za-nejlepsi-studentske-prace-2011/

Bulletin OKNO a Scribus

Liberix se stále angažuje v Olomoucké sekci, což je součást Unie neziskových organizací Olomouckého kraje. UNO OK sdružuje stovky krajských neziskovek. Liberix pro UNO OK připravuje Bulletin OKNO a používá k tomu open-source nástroj Scribus.
Je potřeba přiznat, že Scribus sice vyhovuje, ale zároveň jsme narazili na množství chyb, nedostatků a chybějících vlastností. Najde se mezi našimi příznivci programátor, který by byl ochoten na Scribusu pracovat? Stejně jako Inkscape to i Scribus velmi potřebuje… Napište nám, prosím.
Liberix pro vás spravuje stránky www.scribus.cz a poradnu forum.liberix.cz, kde se řeší také problémy kolem Scribusu.

Podpořte nás: PayPal, Flattr

Dary jsou pro nás velmi důležitým zdrojem financí – peníze přitom spotřebováváme tak, aby výsledek sloužil veřejnosti. V poslední době jsme díky darům podpořili nebo vytvořili následující:

Brožuru o zpracování digitální fotografie pomocí open source
https://liberix.cz/cinnost/pripravujeme-knihy/zpracovani-digitalni-fotografie/

Doplněk pro OpenOffice.org JP Typografia
http://www.openoffice.cz/doplnky/rozsirenie-pre-komplexnu-typograficku-upravu-textov-openoffice

openMagazin 12/2010
http://www.openmagazin.cz/2011/02/openmagazin-122010/

Prosíme vás tedy o podporu naší činnosti. Na výběr je  množství metod, aktuálně jsme zprovoznili mikroplatební systém Flattr a klasický PayPal. Děkujeme.
https://liberix.cz/podporte-nas/financne/

Připravujeme se na konference

19.-21. dubna Počítač ve škole

Na učitelské konferenci budeme společně s Jednotou školských informatiků a firmou Euroface consulting prezentovat výstupy z pilotního provozu hodnotícího systému INGOT, jemuž se věnujeme od podzimu.
Kromě toho bude prostor a čas na povídání o open source softwaru, navazování nových kontaktů a odborné polemiky.
http://pocitacveskole.cz

19. dubna LinuxExpo a Open Source Conference

Open Source Conference je místo pro prezentování open-source projektů. Jedná se o druhý ročník odborné konference, která probíhá souběžně s klasickým LinuxExpem. To bude věnováno open-source businessu a podnikání. Obě akce se konají v Kongresovém centru u Hájků a pořadatel – firma Exponet – slibuje program plný zajímavých přednášek, prezentací a seminářů.

Hlavním mediálním partnerem je LinuxEXPRES a AbcLinuxu.cz. Mezi mediální partnery patří také openMagazin. Rádi se s vámi v Praze uvidíme!
http://www.oscon.cz/

Děkujeme vám za přízeň. Stále stojíme o vaše nápady nebo komentáře, které nám napíšete na stránky, pošlete mailem nebo twítnete. Vaše podpora, hlavně ta finanční, je pro nás velmi důležitá. A čekáme vás taky na Facebooku!
http://www.facebook.com/Liberix

Příští newsletter očekávejte 12. dubna 2011.

Vlastimil Ott,
Liberix, o.p.s.
info@liberix.cz