Newsletter #6 (23. 2. 2010): Kontrola českého jazyka, doména scribus.cz převedena, jazykové kurzy

Dobrý večer,

zdravíme všechny příznivce Liberixu u dalšího newsletteru.

Událo se a probíhá

Minulých  14 dní nebylo nijak zaplněno akcemi, ale nedá se říct, že bychom nic nedělali. 🙂 V pátek 19.2. se měl Vlastimil Ott účastnit natáčení Týdnu Živě, bohužel k tomu shodou špatných okolností nedošlo a akce se přesouvá.

Nástroje pro kontrolu jazyka

19.2. 2010 Proběhla schůzka s odborníky na počítačovou lingvistiku v Centru zpracování přirozeného jazyka Masarykovy univerzity v Brně (http://muni.cz/fi/335300). Vedoucí pracoviště doc. Pala nabídl naší společnosti využití jazykových nástrojů, které pracoviště vyvíjí. Šlo by zejména o využití v souvislosti s portálem OpenOffice.cz, případně přímo kacelářským balíkem OpenOffice.org. Dohoda o budoucí spolupráci byla uzavřena ihned.
Tímto se ukazuje, že se naše snaha nebude upírat směrem k nástroji LanguageTool (http://www.openoffice.cz/novinky/zapojte-se-do-vyvoje-gramatickych-pravidel), nýbrž ke spolupráci s CZPJ MUNI. Akutně hledáme spolupracovníky:
– pro vývoj souvisejících programů (např. doplněk pro OpenOffice.org)
– testery, autory návodů a dokumentace
Zapojte se, prosím, můžete ovlivnit kvalitu kancelářského balíku, který používají tisíce uživatelů.
Poznámka. Vývoj slovenského kontroloru není jasný, během diskuze toto téma nezaznělo.

Scribus.cz

Pan Michal Janík, majitel domény www.scribus.cz, se rozhodl, že ji převede na Liberix, o.p.s. a že do její správy svěří také celý portál. Stránky jsou zatím v rekonstrukci, předpokládaný start  je polovina března. Starý obsah bude víceméně zachován. Bude nasazeno nové fórum. Články budou vycházet spíše sporadicky, zejména vzhledem k nedostatku autorů. Nabízíme prostor všem uživatelům Scribusu.

Internetové jazykové kurzy pro nevidomé žáky

Projekt zdárně pokračuje – texty pro učebnice a cvičebnice byly vytvořeny už na podzim, proběhlo zvukové zaznamenání rodilími mluvčími a nyní následuje technické zpracování. Data se budou vkládat do learning management systémů a tento software  bude třeba upravit podle požadavků projektu.

Plánuje se

Liberix se zapojuje do programu Evropské komise eSkills Week. Tisková konference proběhne 1.3. v Praze, samotný týden je právě první březnový. O akci jsme se dozvěděli pozdě, nicméně přesto chceme její požadavky splnit – což znamená uspořádat seminář nebo prezentaci. Máte pro nás nějaký tip? Kde bychom mohli hodinu či dvě povykládat o Linuxu? Napište nám, prosím. Co třeba vaše škola?

12.3. Konference Softecon v Bratislavě, vystoupíme s prezentací Volně dostupné kancelářské nástroje: Inovace, zajímavé technologie a
možné úspory, http://www.softec.sk/showdoc.do?docid=1897

TIP: Navštivte o víkendu 6.-7. března Install fest v Praze na Strahově. Sice do ní nejsme zapojení, ale akci podporujeme a držíme organizátorům palce. http://installfest.cz/if10/

Od poloviny března začíná školení Linuxový administrátor ve společnosti Tatra, a.s. Proškoleno bude ve dvou cyklech několik zájemců o problematiku správy linuxových systémů. Semináře budou financovány z projektu MPSV Vzdělávejte se! Liberix nabízí podobná (a jiná) školení i dalším subjektům, neváhejte nás kontaktovat (viz minulý newsletter).

Děkujeme vám za přízeň a dárcům za příspěvky. Máte už všechny openMagaziny? Vyšlo jich už dvanáct, třináctý se připravuje.

Za 14 dní na počtenou,

Vlastimil Ott
Liberix, o.p.s.
info@liberix.cz