Přihlášení OOo 2.0 na IT projekt roku

Obecně prospěšná společnost Liberix, zabývající se propagací a podporou svobodných informačních technologií, přihlašuje do soutěže „IT projekt roku 2005“ Lokalizaci OpenOffice.org 2.0. Soutěž vyhlašuje každoročně Česká asociace manažerů úseků informačních technologií (CACIO) a probíhá pod záštitou ministra informatiky.

OpenOffice.org je multiplatformní kancelářský balík vyvíjený celosvětovou open sourcovou komunitou pod licencí GNU GPL, takže jej může využívat kdokoliv zcela legálně bez jakéhokoliv licenčního poplatku. Na rozvoji se podílejí význačné komerční subjekty jako je SUN, Novell a RedHat. Umožňuje pracovat s textovými dokumenty, tabulkami, presentacemi a grafickým editorem, doplněný ve verzi 2 i databázovými operacemi a matematickým modulem.

Nově zavádí tzv. Open Dokument Formát, který je navržen konsorciem OASIS na ISO normu, je podporován EU a některými státy USA jako oficiální formát pro výměnu elektronických dokumentů ve veřejné správě, neboť je přístupný v otevřené formě všem. Uživatel není závislý na proprietárním řešení a může s dokumenty pracovat ve všech i minoritně používaných operačních systémech – Windows, Linux, Solaris.

Skupina českých lokalizátorů jako první na světě provedla kompletní překlad balíku OpenOffice.org. Přínos tohoto kroku je naprosto revoluční. Vyjma sjednocení formátů kancelářských aplikací s doporučením EU je zde i takový ekonomický přínos, který nemá v dosavadní historii IT obdobu. Jen v rámci ČR se pohybuje v miliardách korun díky možnosti použít tento svobodný software namísto nákupu nových nebo prodlužování licencí stávajících placených kancelářských balíků.

Ing. Bohdan Milar, ředitel společnosti