Svobodný balík kancelářských programů OpenOffice.org 3.0

Dne 13. 10. 2008 byla oficiálně vydána nová verze svobodného balíku kancelářských aplikací OpenOffice.org 3.0. Vedle programu pro práci s textovými dokumenty a tabulkami obsahuje také program pro prezentace, databázi, kreslící program a další užitečné nástroje. Na jeho vývoji se mimo jiné podílejí Sun Microsystems, IBM, Novell a Google.

Mezi hlavní novinky verze 3.0 patří možnost upravovat jednu tabulku více uživateli současně, editovat soubory PDF, funkce řešitel a publikování dokumentů na internetu pomocí wiki. Dále byla od poslední verze zlepšena podpora pro OpenXML a další datové formáty používané kancelářským balíkem MS Office 2007.

OpenOffice.org je šířen pod svobodnou softwarovou licencí. To mimo jiné znamená, že autoři zpřístupňují jeho zdrojový kód. Pro ukládání dokumentů používá mezinárodně standardizovaný Open Document Format. Plná verze balíku je volně ke stažení na internetové adrese www.openoffice.cz/stahnout

Pokud hledáte opravdu bezbariérový kancelářský balík, je pro vás OpenOffice.org ta pravá volba. Nejen, že nejste omezování cenou, licencemi či datovými formáty, můžete jej ale navíc používat na jakémkoli moderním operačním systému (Linux, MS Windows, Mac OS, Solaris). Zároveň má podporu pro osoby se zrakovým postižením.

Více informací o nové verzi OpenOffice.org naleznete na www.openoffice.cz/komercni/openoffice-org-3-v-novem-jiz-nepotrebujete-ms-office. Liberix je obecně prospěšná společnost založená za účelem osvěty a podpory v oblasti svobodného softwaru. Bližší informace o její činnosti najdete na stránkách liberix.cz.

Bohdan Milar, ředitel společnosti Liberix