Týden open source v Olomouci

Katedra geoinformatiky PřF UP a společnost Liberix pořádají akci s názvem Týden open source – využití svobodného softwaru ve školství a vědě. Cílem pořádané akce je seznámení uživatelů komerčního softwaru s alternativami založenými na otevřeném zdrojovém kódu.

Program bude rozdělen do pěti tematických bloků a přednášky budou doplněné o praktické ukázky instalací a obsluhy aplikací. Názvy jednotlivých tématických bloků jsou: Geoinformatika, Kancelářské open-source aplikace, Licencování svobodného softwaru, Linux a zpracování dat, Sazba a publikováni textu. V průběhu trvání akce budou dispozici počítače pro praktické seznámení s prezentovanými aplikacemi. Účastníci se též seznámí s několika příklady úspěšné migrace na open-source software.

„S využitím open source softwaru máme na katedře zkušenosti. Na katedře používáme open-source GIS Grass a od loňského roku je v provozu učebna s Mandriva Linuxem, zatím jen jako dualboot. Rozhodli jsme se proto podělit se o naše zkušenosti s ostatními a ukázat, že i tudy může vést cesta. V případě velkého zájmu zvážíme, zda by se akce s podobným zaměřením nemohly konat periodicky,“ uvedl Michal Bíl z katedry geoinformatiky, iniciátor celé akce.

Akce se uskuteční v týdnu od 20. února 2006 a místem konání bude budova PřF UP na třídě Svobody v Olomouci. Kompletní program včetně časového harmonogramu přednášek bude vyvěšen do konce tohoto týdne. Cílovou skupinou jsou akademičtí pracovníci, studenti a management škol, přičemž počet účastníků je omezen kapacitou sálu na 80 osob. Účast je bezplatná, případní zájemci nechť se hlásí na této e-mailové adrese.

Bohdan Milar
ředitel společnosti Liberix, o. p. s.